Çekmeköy’de dönüşüm için adımlar atılıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
REKLAM ALANI-1

Alemdağ, Ekşioğlu ve Çatalmeşe Mahallelerinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarında imar planlarında yeni bir düzenleme yapıldı. Yeni plan notuyla eski yapıların, depreme dayanıklı yeni binalara dönüştürülmesine imkan sunuluyor.

İstanbul’da beklenen büyük deprem öncesinde hızla uygulanması planlanan kentsel dönüşüm çalışmalarına yerinde ve gönüllü dönüşümle model olan Çekmeköy’de, Alemdağ bölgesi imar planlarıyla ilgili yeni bir adım atıldı. 2016 yılında Alemdağ, Ekşioğlu ve Çatalmeşe Mahallelerinde, mahalle kültürünü koruyarak değişimi hedefleyen kentsel dönüşüm çalışmalarında büyük oranda uygulama sağlandı. Süreç içinde vatandaşlardan gelen talepleri değerlendiren Çekmeköy Belediyesi, bu mahallelerde bulunan 500 m2 altındaki arsa sahiplerinin de dönüşüme katılabilmesi için imar planlarında düzenleme yaptı. İmar planlarında yapılan düzenleme ile 0.90 ve 1.30 emsalli olan parsellerde, 500 metre karenin altındaki arsaların büyüklüklerine göre iskan edilebilir alanlar yüzde 25 ile yüzde 60 oranında artırıldı.

POYRAZ’DAN AÇIKLAMA

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz yaptığı açıklamada; “vatandaşların eski yapılarını yıkıp, depreme dayanıklı yeni binalar yapabilmeleri, bunu yaparken de hak kaybı yaşamamaları ve şehrin planlı yapılaşması için büyük gayret sarf ettik ve etmeye devam ediyoruz. İmar planlarında, yıkım ruhsatlarında, çalışmaların şeffaf takip edebilmesi için elektronik sistemlerimizle şehrimizde dönüşümümüzün büyük kısmını sorunsuz tamamladık” dedi.

REKLAM ALANI-2

Yorumlar kapalı.