Yeni Haberler

İstanbul

Kuzey İlçelerde Şiddetli Yağış Bekleniyor

İBB Afet İşleri Dairesi Başkanlığı AKOM’un meteorolojik değerlendirmesine göre İstanbul’un kuzey ilçelerinde saatte 20 ila 50 kilometre arasında değişen hızda esen şiddetli rüzgar etkili olacak. Şiddetli rüzgarla birlikte kuvvetli yağışın etkili olması beklenirken yağışların 16 Şubat cuma gününe kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

İstanbul

İETT Araçları Her Gün Titizlikle Temizleniyor

İstanbul’da hizmet veren tüm İETT araçları her gün uzman ekipler tarafından detaylı olarak temizleniyor. İETT’nin 16 farklı garajında gerçekleştirilen bu çalışmalar ile araç içleri hijyenik hale getirilerek yeniden sefere hazırlanıyor.

İstanbul

‘Motorcu Dostu Bariyer” Çalışmaları Hız Kesmeden Devam Ediyor

İBB’nin “Moturcu Dostu Bariyer” uygulaması ile motosiklet kullanıcıları için kaza anında ciddi risk oluşturan bariyerlere koruyucu eklentiler yapılıyor. Böylece motorcuların güvenliğinin artırılması hedefleniyor. İBB Yol Bakım ve Alt Yapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, İstanbul genelinde toplam 30 kavşakta yaklaşık 28 km ‘Motorcu Dostu Bariyer uygulaması’ gerçekleştirdi.

İstanbul

150 YENİ OTOBÜS İSTANBUL YOLLARINDA

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, filosunu yenileyen İETT’nin 100 yolcu kapasiteli ve yeni nesil güvenlik teknolojileri ile donatılmış 150 yeni otobüsünü daha İstanbul’a kazandırdı.

İstanbul

“Evlilik Desteği” 15 Bin TL’ye Çıkarıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni evlenen çifteler için sunduğu “Evlilik Desteği”ni yüzde 115 arttırdı. 7 bin TL olan “Evlilik Desteği” paketini 15 bin TL’ye çıkardı. Başvurular, Alo 153 Çözüm Merkezi ve İstanbul Senin mobil uygulaması üzerinden alınıyor. Çiftlerin gelir ve ihtiyaç durumuna bakılırken, şartları taşıyan çiftlere tek seferlik karşılıksız ödeme yapılacak.

İstanbul

İmamoğlu Akşener’in Acısına Ortak Oldu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ablası Mualla Özen’i Kocaeli’de son yolculuğuna uğurlayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i yalnız bırakmadı.

İstanbul

İstanbul’a 150 Yeni Otobüs Daha Geliyor

İBB bağlı kuruluşu İETT, yatırımlarla filosunu yenilemeye devam ediyor. 100 yolcu kapasiteli ve yeni nesil güvenlik teknolojileri ile donatılmış 150 yeni otobüs daha İstanbul’a kazandırılıyor. 20 araçlık ilk teslimatı filosuna ekleyen İETT, 130 adedini 2024 yılı Nisan ayına kadar bünyesine katmış olacak.

İstanbul

SOĞUK HAVA İSTANBUL’U TERK EDİYOR

İBB Afet İşleri Dairesi Başkanlığı AKOM’un verilerine göre, iki gündür etkili olan soğuk ve yağışlı havanın gece saatlerinden itibaren İstanbul’u terk etmesi bekleniyor. Perşembe gününden itibaren sıcaklıkların kademeli olarak artacağı, hafta sonuna kadar sıcaklıkların 10 derecenin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

İstanbul

İBB Ekipleri Kar Nöbetinde: 11 Bin 812 Personel, 3 Bin 62 Araç Hazır

İBB Afet İşleri Dairesi Başkanlığı AKOM’un meteorolojik değerlendirmesine göre dün akşam saatlerinden itibaren görülen yerel kar yağışlarının, bugün de devam etmesi bekleniyor. Öğle saatlerinden sonra Avrupa yakasının batısında kalan ilçeler (Arnavutköy, Silivri, Çatalca ve Büyükçekmece) ile Anadolu yakasının yüksek kesimlerinde (Çekmeköy, Şile ve Beykoz) kar yağışı geçişlerinin yaşanması bekleniyor. Diğer yerlerde de karla karışık yağmur, kısa süreli kar yağışı geçişleri bekleniyor. İBB, 11.812 personel ve 3.062 araç- iş makinesi ile yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirini aldı. 24 saat esasına göre çalışacak ekipleri, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı teyakkuzda bekliyor.

İstanbul

PAZARTESİ SABAHINA DİKKAT

İBB Afet İşleri Dairesi Başkanlığı AKOM’un meteorolojik değerlendirmesine göre İstanbul bugünden itibaren kar yağışının etkisi altına girecek. Yağışların 15.00’den itibaren kuzey ve yüksek kesimlerde, 20.00 itibariyle de il genelinde etkili olacağı tahmin ediliyor. Olumsuz hava koşullarının 29 Ocak pazartesi sabah saatlerinde itibaren etkisini artırması, 30 Ocak Salı sabah saatlerine kadar fırtınayla birlikte yer yer kuvvetli yağışların gerçekleşmesi bekleniyor.

İstanbul

Kılıçdaroğlu’ndan, Battal İlgezdi’ye Telefon

Dün yaptığı açıklama ile partisinden istifa eden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’yi CHP’nin önceki genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu telefon etti.

İstanbul

Battal İlgezdi İstifa Etti

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi CHP’den istifa ettiğini duyurdu.

İstanbul

AKOM HAFTA SONU İÇİN UYARDI!

İBB Afet İşleri Dairesi Başkanlığı AKOM verilerine göre, İstanbul’da hafta sonu Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkili olması bekleniyor. Cumartesi yağmur şeklinde görülecek yağışların Pazar günü karla karışık yağmur, akşam saatlerinden itibaren kar şeklinde etkili olacağı tahmin ediliyor. Pazartesi günü öğle saatlerine kadar ise yerel kuvvetli kar yağışı geçişlerinin yaşanabileceği öngörülüyor.

İstanbul

Kira Yardımı 7 Bin TL’ye Çıkarıldı

İBB, riskli binalar için yaptığı kira yardımını yüzde 55 artırdı. Kentsel dönüşüm alanlarındaki riskli yapılarda oturan kiracılara ve hak sahiplerine 4 bin 500 TL yerine 7 bin TL kira yardımı yapılacak.

İstanbul

İstanbul’un Öğrencilerini Metro İstanbul Taşıdı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ilk yarısında yolcularının yüzde 44,72’sinin öğrencilerden oluştuğunu açıkladı. Öğrenciler, 11 Eylül 2023-19 Ocak 2024 tarihleri arasında 149.630.538 kez metro ve tramvay hatları ile yolculuk yaptı.

İstanbul

AK Parti’nin İstanbul Adayları Belli Oldu

31 Mart tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimlerde AK Parti İstanbul’un ilçelerdeki adaylarını açıkladı.

İstanbul

KORKU DOLU ANLAR!!! İKİ BİNA YERLE BİR OLDU!!!

Ümraniye’de İBB’nin metro inşaatı çalışmaları sırasında cadde üzerinde bina bir anda yerle bir oldu. Cadde trafiği kapatılırken çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı.

İstanbul

AKOM: Lodos Fırtınası Etkili Olacak

İBB Afet İşleri Dairesi Başkanlığı AKOM, bugün etkili olacak Lodos fırtınası nedeniyle İstanbulluları uyardı.

İstanbul

Murat Kurum, İBB Çalışanlarına Söz Verdi

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına özlük hakkını iyileştirme sözü verdi.

İstanbul

İstanbul Öğrenci Meclisleri projesi hayata geçirildi

İstanbul Valisi Davut Gül’ün himayelerinde öğrencilerin karar alma mekanizmalarına katılmasını hedefleyen İstanbul Öğrenci Meclisleri projesi hayata geçirildi. 39 ilçede Öğrenci Meclisi Toplantıları düzenlenmeye başladı. Vali Gül, bu kapsamda Avcılar, Küçükçekmece ve Bakırköy’de düzenlenen İlçe Öğrenci Meclisi toplantılarına katıldı.

İstanbul

AKOM’DAN BACA ZEHİRLENMELERİNE KARŞI UYARI

İBB Afet İşleri Dairesi Başkanlığı (AKOM) İstanbul’da lodos nedeniyle baca zehirlenmelerinin yaşanabileceğine dikkat çekti. AKOM; 18 Ocak Perşembe günü öğle saatlerinden itibaren, zaman zaman fırtına şeklinde beklenen rüzgarlara karşı İstanbulluları uyardı.

İstanbul

İBB Başkanı İmamoğlu; “Patladınız”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, taşkınlara ve boğaza atık su girişine son veren dev bir projenin daha temelini attı.

İstanbul

Soğuk Hava Gidiyor… SICAKLIKLAR ARTACAK

İstanbul’da etkili olan soğuk ve yağışlı havanın bölgemizi terk etmesi, hafta boyunca genellikle güneşli bir gökyüzünün hakim olması bekleniyor. İBB Afet İşleri Dairesi Başkanlığı AKOM verilerine göre sıcaklıkların bugünden itibaren artarak, önümüzdeki hafta boyunca 11-15 derece aralığında seyredeceği tahmin ediliyor.

İstanbul

İmamoğlu: Terör Örgütlerini Hep Birlikte Bu Cennet Vatanının Üzerinden Püskürtürüz, Uzaklaştırırız, Yok Ederiz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 60 yıllık mülkiyet problemi çözülerek işe başlanan KİPTAŞ Karanfilköy Projenin Daire Belirleme Kura Çekilişine katıldı.

İstanbul

METROBÜS’TE YOLCU REKORU

İstanbul’un en önemli ulaşım hatlarından olan Metrobüs hattında, 2023 yılının rekoru 24 Ekim tarihinde 1 milyon 25 bin yolcu ile kırıldı.

İstanbul

2023’TE SU TÜKETİMİNDE REKOR KIRILDI

İBB bağlı kuruluşu İSKİ, 2023’te şehre toplam 1 milyar 117 milyon metreküp su akışı sağladı. Kullanılan suyun 841 milyon 959 bin metreküpü regülatörlerden, 275 milyon 104’ü ise barajlardan temin edildi. Toplam su kullanımı 737 milyon 938 bin olarak gerçekleşen Avrupa Yakası’na yıl içerisinde 440 milyon 532 metreküp su Anadolu Yakası’ndan transfer edildi. Günlük 3,5 milyon metreküp su kullanımının gerçekleştiği 27 Temmuz 2023, en çok su tüketilen gün olarak tarihe geçti.

İstanbul

MAHKEME YIKIMLARI HAKLI BULDU

İBB’nin Üsküdar Salacak’taki kaçak yapılara ilişkin yıkım kararına gelen bakanlık engeline, mahkeme “dur” dedi. İstanbul 12. İdare Mahkemesi tarafından “hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden” gerekçesi ile kesin olarak yürütmeyi durdurma kararı verildi.

İstanbul

AKOM UYARDI: SICAKLIKLAR DÜŞECEK, KAR YAĞABİLİR

İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesi geneli soğuk ve yağışlı havaların etkisi altına giriyor. Afet İşleri Dairesi Başkanlığı AKOM verilerine göre, İstanbul’da yağışların şehrin kuzey ve yüksek bölgelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde etkili olması bekleniyor.

İstanbul

İstanbul’da Ulaşıma Zam Yapıldı

İstanbul’da UKOME kararı ile ulaşıma zam yapıldı. Taksicileri memnun etmeyen taksiciler UKOME binasının önünde protesto gösterisi düzenledi.

İstanbul

İSTANBUL İÇİN YARIŞACAKLAR

31 Mart tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimlerde CHP ve AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları belli oldu.

İstanbul

KOMÜNİST BAŞKAN İLÇESİNİ SEÇTİ

31 Mart’taki yerel seçim heyecanı tüm partilerde haraketliliğe neden oluyor. Bir süredir İstanbul’un ilçelerinden birinden aday olacağı söylenen Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun hangi ilçeden aday olacağı belli oldu.

İstanbul

Gürer: “Sorunlar çözülmezse, et ve süte ulaşım daha da zorlaşabilir”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yanlış tarım politikaları nedeniyle, son yıllarda ülkemizde sorunlu hale gelen hayvancılık sektöründe yaşanan sorunları belirlenmesi ve çözüm yollarının bulunması istemiyle Meclis Araştırma Önergesi verdi.

İstanbul

İmamoğlu Kolları Sıvadı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun adaylık tanıtım toplantısı, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in katılımıyla gerçekleştirildi.

İstanbul

İSTANBUL’A KAR GELİYOR

İBB AKOM’un yaptığı meteorolojik değerlendirmelere göre İstanbul, 8 Ocak Pazartesi’nden itibaren Sibirya kökenli soğuk havanın etkisine girecek. Sıcaklıklar 5 ila 8 derece düşecek. Sıcaklıklar kar değerlerine inecek. 9 Ocak Salı kentin yükseklerinde, 10 Ocak Çarşamba da kent genelinde kar yağışının gerçekleşmesi bekleniyor.

İstanbul

İETT 2023 Verilerini Açıkladı!

İETT, yaklaşık 10 bin personeli ile İstanbul’un her noktasında toplu ulaşım faaliyeti gerçekleştiriyor. 2023 yılında otobüs ve metrobüs seferi ile Dünya’nın etrafını 10 bin kez dolaşacak mesafede yol kat edildi.

İstanbul

İETT, GECE HATLARI İLE İSTANBULLULARIN HİZMETİNDE

İBB, İstanbulluların ulaşımda sıkıntı çekmemesi adına gece saatlerindeki sefer sayılarını sıklaştırdı. Otobüs seferlerine ilave yapan İETT, 00:00-06:00 saatleri arasında 11 ayrı otobüs hattında toplam 103 sefer düzenliyor.

İstanbul

KADINLARA MARANGOZLUK EĞİTİMİ

İBB, kadınlara marangozluk eğitimi vermeye başladı. Atölye çalışmaları kapsamında, kadınlara temel marangozluk becerileri kazandırılması amaçlanıyor. Kadın Marangoz Atölyesi başvuruları ‘İstanbul Senin’ uygulaması üzerinden yapılabiliyor.

İstanbul

İSTANBUL’A 360 YENİ KAPALI DURAK

İETT, yolcularının duraklarda olumsuz hava şartlarından etkilenmemeleri için kapalı durak yatırımlarını artırıyor. Bu kapsamda 2023 yılında 360 adet daha yeni kapalı durak montajı tamamlanıyor.

İstanbul

ÖZEL’DEN İMAMOĞLU’NA ‘ADAYLIK’ ZİYARETİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Parti Meclisi’nin oy birliğiyle verdiği kararla yeniden İBB Başkanlığı’na aday gösterilen Ekrem İmamoğlu’nu Saraçhane’de ziyaret etti.

İstanbul

İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU, ATAŞEHİR BELEDİYESİ İNAL AYDINOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ’Nİ ZİYARET ETTİ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, çok yakında Ataşehir’de hizmet vermeye başlayacak olan İnal Aydınoğlu Kültür Merkezi’ni ziyaret ederek Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’den bilgi aldı.

İstanbul

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERE DESTEK

İBB, atanamayan ve emekli öğretmenler için destek programını hayata geçirdi. İstanbulluların önerisiyle başlatılan uygulama ile 10 farklı branştan öğretmenler, İBB Mahalle Evleri’nde derslere başladı. Proje ile öğretmenlere kendi mesleklerini yapma imkanı sunuluyor. İstihdam yolu ile ekonomik destek sağlanıyor.

İstanbul

AŞIK VEYSEL ANISINA ÖZEL PROGRAM

İBB Sağlık Dairesi Başkanlığı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engellerini aşarak evrensel kültür mirası arasına giren büyük halk ozanı Aşık Veysel’in anısına özel bir programı düzenledi.

İstanbul

MUSTAFA OKTAY AKSU “SARIYER BENİM SEVDAM”

Yerel seçimlere az bir zaman kala aday adayları da yarışa katılmaya başladı. M. Oktay Aksu CHP Sarıyer Belediye Başkan aday adayı olduğunu Sarıyer İlçe Başkanlığında düzenlenen bir tanıtım programı ile açıkladı ve aday adaylığı başvurusunu yaptı.

İstanbul

OKTAY AKSU SARIYER İÇİN YOLA ÇIKTI

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Belediye Meclis üyesi, İBB Meclis üyesi, Kartal Belediye Başkan Vekili M. Oktay Aksu, Sarıyer belediye Başkan aday adaylığını açıkladı.

İstanbul

İSTANBUL KIŞA HAZIR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kışa hazırlık çalışmalarını tamamladı. İBB, kış şartlarıyla mücadele çalışmalarında 12 bine yakın personel ve 3 binden fazla araç-iş makinesiyle görev yapacak.

İstanbul

İBB VE İŞTİRAKLERİNİN 2024 BÜTÇESİ 516 MİLYAR LİRA

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane’deki tarihi Meclis Salonu’nda 2024 yılı bütçesi sunumunu gerçekleştirdi. İSKİ ve İETT dahil, 2024 yılı konsolide bütçelerinin 294 milyar lira olacağını aktaran İmamoğlu, “İştirak şirketlerimizin 2024 yılı bütçesi ise, 222 milyar lira olacak. Dolayısıyla toplam konsolide bütçemiz 516 milyar liraya ulaşacak. 2024 yılında, iştiraklerimiz dahil, yatırıma 145 milyar lira ayırdık. Böylece Türkiye’de yerel yönetimler eliyle yapılacak bütün yatırımların dörtte birini, tek başımıza İstanbul olarak yine biz yapacağız” bilgilerini paylaştı.

İstanbul

SARITAŞ YAPI MALZEMELERİ ”GROWTECH 2023” FUARINDA ZİYARETÇİ AKININA UĞRADI

Dünyanın en büyük örtü altı (seracılık) tarım sektörü fuarı Growtech, global tarım sektörü profesyonellerini 22. kez Antalya’da bir araya getirdi. İleri teknoloji sulama ürünlerinin marka ismi RainBird firmasının Türkiye Distribütörü Sarıtaş Yapı Malzemeleri de her sene olduğu gibi bu senede fuardaki yerini aldı. Sarıtaş Yapı standı, fuar boyunca ziyaretçi akınına uğradı.

İstanbul

Beykoz Köylerinde Vatandaşlarla Buluştu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beykoz’un köylerinde vatandaşlarla buluştu. Köy kahvelerinde vatandaşlarla çay sohbetleri gerçekleştiren İmamoğlu, “İstanbul’a bir bütün olarak bakıyoruz. Türkiye’nin ana gücü olan, motor gücü olan İstanbul’da iyileşen, güzelleşen her şey, Türkiye’nin de iyileşmesine, güzelleşmesine bir temel oluşturacaktır” dedi. İmamoğlu, kurum tarihinde ilk kez yapılan tarımsal desteklerle, İstanbullu çiftçi sayısının 4 yıl içinde 10 kat arttığı bilgisini paylaştı.

İstanbul

HAFTA SONU SOĞUK VE YAĞIŞLI HAVA BEKLENİYOR

İstanbul’da hafta sonu fırtına ve yağışlı hava etkisini gösterecek. AKOM’un verilerine göre, Marmara denizine kıyısı olan güney sahillerimiz ile Karadeniz’e kıyısı olan Beykoz ve Şile sahillerimizde deniz seviyesinde yükselme, buna bağlı olarak kıyı selleri yaşanma ihtimaline karşı hazırlıklı olunması gerektiği belirtildi.

İstanbul

Depreme Dayanıksız Binası Olan Vatandaşlara Çağrı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin ardından ‘karbon fiber’ yöntemiyle güçlendirilmesine başlanan İmar A.Ş.’nin Mecidiyeköy’deki Genel Müdürlük binasında incelemelerde bulundu.

İstanbul

ŞİLE YOLU’NU RAHATLATACAK KAVŞAK İNŞAATI BAŞLADI

İBB, Şile Yolu’nun Yenidoğan mevkiindeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla kavşak ve alt geçit inşaatına başladı. 120 gün sürecek ilk etap kapsamında, Şile – İstanbul yönünde 2 şerit yan yoldan, İstanbul – Şile istikametinde ise 2 şerit olarak ters istikametten sağlanacak.

İstanbul

İETT YÖNETİCİLERİNDEN ETKİLİ SAHA DENETİMLERİ

İstanbul’un en büyük toplu ulaşım kurumu İETT, İstanbul’un her noktasında saha denetimlerini sürdürüyor. Sık sık tekrarlanan denetimler kapsamında tüm İETT yöneticileri, işe geliş gidişlerinde toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Yerinde gözlem yapılıp, anlık etkili müdahalelerle olası sıkıntılar başlamadan önleniyor.

İstanbul

YAĞMUR BARAJLARA YARADI

İstanbul’un barajları yağmurla bereketlendi. Geçtiğimiz hafta yüzde 16 seviyelerine kadar inen doluluk oranı aralıksız süren yağmurların ardından yüzde 22.63’lere ulaştı.

İstanbul

İBB EKİPLERİ 2921 İHBARA MÜDAHALE ETTİ

İstanbul’da dün başlayıp bugün de devam eden kuvvetli sağanak nedeniyle farklı bölgelerde metrekareye 30 ila 82 kg aralığında yağış düştü.

İstanbul

5 İlçede Hız Sınırları Düşürüldü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı ile yaya sirkülasyonunun yoğun olduğu 5 ilçede, 20 km/saat olan e-skuter hız sınırı 12.5 km/saat olarak aşağı çekildi. Uygulama 17 Kasım 2023 tarihi itibariyle hayata geçti.

İstanbul

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 6 ilçede (Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Eyüpsultan, Esenler, Bayrampaşa, Zeytinburnu) yaşayan, toplam 2 milyon 474 bin 793 kişiyi geçmişte yaşanan sel ve su baskınlarından kurtaracak projenin temelini attı.

İstanbul

İSTANBUL TÜRKİYE’DEN İLK VE TEK ŞEHİR

İBB’nin iklim değişikliğiyle ilgili projeleri meyvelerini toplamaya başladı. İBB’nin çalışmalarına Carbon Disclosure Project (CDP) tarafından en yüksek puan olan ‘A’ skoru verildi.

İstanbul

DOĞRU PARTİ OLAĞAN ÜSTÜ KONGRESİ YAPILDI

REKLAM ALANI-1 11.11.2023 tarihinde yapılan DOĞRU PARTİ...

İstanbul

TARİHİ VE TURİSTİK BÖLGEDEKİ İŞGAL SÜRÜYOR

İstanbul’un tarihi ve turistik merkezlerinden Aksaray’da, işlevini kaybeden, bölgede trafik ve yoğunluk oluşturan otobüs garajının tahliyesi için İBB çalışma başlattı.

İstanbul

İstanbul’da Fırtına ve Yağış Uyarısı

İstanbul’da bugün öğle saatlerinden itibaren Lodos ve ardından kuvvetli fırtına bekleniyor. AKOM meteoroloji verilerine göre akşam saatlerinden itibaren kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri yaşanması bekleniyor.

İstanbul

İMAMOĞLU: “BİZ, İSTANBUL’UN MUHAFIZLIĞINI YAPIYORUZ”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Koru İstanbul’ başlığıyla düzenlenen ‘İstanbul Doğal ve Kırsal Alanları Strateji Belgesi’ tanıtım toplantısında konuştu.

İstanbul

Naci Görür’den Yerel Seçim Öncesi Vatandaşlara Çağrı

Deprem konusundaki tahminleri ile gündeme sık sık gelen yer bilimce Prof. Dr. Naci Görür, yerel seçim öncesi vatandaşlara çağrıda bulundu.

İstanbul

İmamoğlu, Kılıçdaroğlu Hakkında ne Dedi?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 560’ı kız olmak üzere, toplam 1042 öğrenciyi barındıracak İBB’nin en yüksek kapasiteli kız-erkek öğrenci yurdunu Küçükçekmece’de açtı

İstanbul

İmamoğlu Kılıçdaroğlu Hakkında Ne Dedi?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 560’ı kız olmak üzere, toplam 1042 öğrenciyi barındıracak İBB’nin en yüksek kapasiteli kız-erkek öğrenci yurdunu Küçükçekmece’de açtı.

İstanbul

SIFIR (0) OLAN YURT SAYISI 14’E ÇIKTI

İBB, önceki dönemde sıfır (0) olan öğrenci yurdu sayısını, Başkan Ekrem İmamoğlu döneminde 14’e çıkardı.

İstanbul

İstanbul’da Yüzyılın Koşusu Gerçekleştirildi

Cumhuriyet’in 100. yılında coşku ve gururla koşulan Türkiye İş Bankası İstanbul Maratonu 45’nci kez start aldı. 45 bin kişinin Asya’dan Avrupa’ya koştuğu koşuda, ‘42K’ kategorisinde, erkeklerde Panuel Mkungo 2:10:35’lik derecesiyle; kadınlardan ise Beatrice Chepto 02:27:09 derecesiyle Yüzyılın Koşusu’nu birinci sırada tamamladı.

İstanbul

Kongre Sonrası İstanbul’un CHP’li Belediye Başkanları Ne Dedi?

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’ndaki başkanlık seçimi dün gerçekleştirilen oylama ile Özgür Özer Oldu. İlk turda yeterli çoğunluk sağlanamadığı için ikinci tura kalan oylamada Özgür Özel 812 oy alırken Kemal Kılıçdaroğlu 536 oy aldı.

İstanbul

AKOM’DAN FIRTINA UYARISI

İBB AKOM’un meteorolojik değerlendirmesine göre lodos bugün kuvvetlenerek etkisini artıracak. Etkili lodosla birlikte sıcaklıkların 23 derece civarına yükseleceği tahmin ediliyor. 4 Kasım cumartesi ise lodosun şiddetlenerek fırtınaya dönüşmesi ve yer yer gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerinin yaşanması bekleniyor. Yağış anında fırtına ile birlikte şimşek, yıldırım ve lokal dolu hadiselerinin yaşanabileceği tahmin ediliyor.

İstanbul

İmamoğlu AYİDER Toplantısında Konuştu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AYİDER’in ‘100. Yılında Yeşilkent İstanbul’ başlıklı etkinliğinde konuştu.

İstanbul

Metro İstanbul’dan Tarihi Rekor: Günlük 3 Milyon Yolcu

İstanbul’un kurtuluşunun 100. yılında Metro İstanbul, tarihinde ilk defa bir günde 3 milyonun üzerinde yolcu taşıdı.

İstanbul

İstanbul’un 963 Muhtarı Yemekte Bir Araya Geldi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da görev yapan 963 mahalle muhtarıyla bir araya geldi.

İstanbul

ANADOLU YAKASINDA GECE YOL ÇALIŞMASI

Beykoz’da yapılacak gece çalışması nedeniyle geçici yol kapaması yapılacak. Bostancı’da ise emniyet şeridinde yapılacak çalışma sebebiyle şerit daraltması yapılacak.

İstanbul

İSTANBUL’DA 65 YAŞ ÜSTÜ ÜCRETSİZ TAŞINMAYA DEVAM EDECEK

İstanbul’da 65 yaş ve üstü yolcular toplu taşımayı ücretsiz kullanmaya devam edecek.

İstanbul

İMAMOĞLU: KARDEŞÇE BİR HAYAT ÖZLEMİNDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu yıl ikincisi düzenlenen Serçeşme Hünkar Hacı Bektaş Veli Festivali’nde konuştu.

İstanbul

ÇEKMEKÖY-SANCAKTEPE -SULTANBEYLİ METROSUNDA TÜNEL AÇMA İŞLEMİ TAMAMLANDI

İBB, yapımı durdurulmuş halde 2019’da yüzde 4 seviyesinde devraldığı Çekmeköy-Sancaktepe -Sultanbeyli metro hattında kazı çalışmalarını tamamladı.

İstanbul

Kadınlara Ücretsiz Kanser Gözetimi

İBB’nin ilk kez Mart 2023’de başlattığı Meme Kanseri Gözetim Hizmeti, İBB’nin Tozkoparan, Kayışdağı, Şehzadebaşı ve Esenyurt’taki Tıp Merkezlerinde ücretsiz olarak devam ediyor. İstanbullular tıp merkezlerine giderek ya da ‘İstanbul Senin Uygulaması’ üzerinden başvuru yaparak muayene olabiliyor. Toplum sağlığını yakından ilgilendiren proje kapsamında bugüne kadar 2 bin 122 kadına meme kanseri gözetim hizmeti verildi.

İstanbul

İBB’DEN GENÇLERE MÜJDE; 7 BİN 500 TL OLDU

İBB’nin ‘Genç Üniversiteli Desteği’ projesinde bu dönem öğrencilere geri ödemesiz olarak verilecek 6 bin TL’lik eğitim desteği 7 bin 500 TL’ye çıkarıldı. Destekten faydalanmak isteyen öğrenciler, 20 Ekim tarihine kadar İBB’nin “İstanbul Senin” mobil uygulaması üzerinden başvuru yapılabilir.

İstanbul

CHP İSTANBUL’DA KAZANAN ÖZGÜR ÇELİK OLDU

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı yarışının kazananı Özgür Çelik oldu. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen CHP İstanbul İl Başkanlığı 38. Olağan Kongresi zaman zaman gerginliklerinde yaşanmasına neden oldu. 655 Delegenin oy kullandığı genel kurulda delegelerin 343 oyu alan Özgür Çelik İstanbul İl Başkanı olurken, diğer aday Cemal Canpolat 300 oy aldı.

İstanbul

KEMİRGEN SORUNUNA HIZLI MÜDAHALE

Esenyurt’un bazı mahallerinde ortaya çıkan fare sorununa, İBB kemirgenlerle mücadele birimi tarafından ilaçlama çalışmasıyla müdahale edildi.

İstanbul

İstanbul, 100’ncü Kurtuluş Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un kurtuluşunun 100’ncü yılını, Üsküdar Meydanı’nda İstanbullularla birlikte kutladı. “İstanbul’u yönetirken, kendi tercih ve düşüncelerimizi hiç kimseye dayatmıyoruz, aksine herkesin düşüncesine, yaşam biçimine saygı gösteriyoruz” diyen İmamoğlu, “Çünkü, hiçbir yöneticinin vatandaşa kendi tercihini dayatma hakkı yoktur. Biz, milletimizin her bireyini olduğu gibi kabul ediyor ve olduğu gibi seviyoruz. İşte bunu bize öğreten ve bunu bize veren, Cumhuriyet’tir” ifadelerini kullandı.

İstanbul

‘PAYLAŞIMLI YOLCULUK’ HEM HIZLI HEM DE ÇOK HESAPLI

İBB iştiraki Şehir Hatları’nın 2021 yılında hizmete aldığı Deniz Taksi, ‘Paylaşımlı Yolculuk’ seçeneği ile hem hızlı hem de çok hesaplı. İBB Deniz Taksi mobil uygulamasından yapılan paylaşımlı rezervasyonlarla artık 10 kişiye kadar yolculuk seçeneği sunuluyor. Yol ücreti paylaşımla düşüyor; İstanbullular güvenli, hızlı ve konforlu ulaşımın keyfine varıyor.

İstanbul

YAĞMUR ETKİSİNİ SÜRDÜRÜYOR

Kuvvetli sağanak, sabaha kadar etkili oldu. İstanbul’un farklı bölgelerine 20 kg ila 221 kg arası yağış düştü. En fazla yağış, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinde gözlendi. Dün sabah sabah saatlerinden itibaren başlayan ve bu sabah saatlerine kadar aralıklarla süren yağış özellikle Arnavutköy ve Başakşehir’in yanısıra Çatalca, Silivri, Şile, Pendik ve Kadıköy ilçelerinde etkili oldu. Alınan tedbirler etkili oldu. Yağış sebebiyle İstanbul geleninde ciddi bir olumsuzluk yaşanmadı.

İstanbul

İSTANBUL TRAFİĞİ İÇİN ÖNEMLİ DUYURU

15 ülkeden 147 sporcunun, 21 ayrı takım halinde yarıştığı Uluslararası İstanbul Bisiklet Turunun (Tour of Istanbul) final etabı yarın gerçekleştirilecek. Yarış kapsamında, Pazar sabahı bazı yollar trafiğe kapatılacak. Saat 07.00 ila 12.30 saatlerinde arasında kapanacak yollar, kademeli olarak açılacak. Bu süre içinde sürücüler alternatif yollara yönlendirilecek.

İstanbul

AKOM UYARDI: AKŞAM SAATLERİNE DİKKAT

İstanbul’da Perşembe gününden itibaren etkili olan yağış bugün de devam edecek. Sabah saatlerinden itibaren Avrupa yakası ve boğaz çevresinde kısa aralıklarla etkili olan sağanak, akşam saatlerinde Anadolu yakası ve boğaz çevresinde etkisini artıracak. AKOM’un meteorolojik değerlendirmesine göre, özellikle Anadolu yakasının saat 18.00’den itibaren aşırı değer olarak kabul edilen saatte 100 kg ve üzeri yağış alması bekleniyor.

İstanbul

İSKİ’DEN 4,3 MİLYAR TL’LİK DEV YATIRIM

İSKİ, 4,3 milyar TL’lik yatırımla kentin Avrupa yakasında yaşayan yaklaşık 2 milyon kişinin su ihtiyacını giderecek Terkos-İkitelli İçme Suyu İsale Hattı’nı hizmete aldı.

İstanbul

İSTANBUL’DA 10 YENİ KREŞİN TEMELLERİ ATILDI

İBB, önceki dönemde sıfır (0) olan kreş sayısını, geçtiğimiz 22 Eylül’de hizmete aldığı 8 tesisle 65’e çıkarmıştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün de 5’i Anadolu yakasında olmak üzere, toplam 10 Yuvamız İstanbul kreşinin temelini attı.

İstanbul

Cemal Canpolat, CHP İstanbul İçin Kolları Sıvadı

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı için Cemal Canpolat, yoğun katılımla il binasında adaylığını açıkladı.

İstanbul

AKOM’DAN UYARI!

İstanbul’da bu geceden itibaren yağışlı havanın etkili olması ve yağmur geçişlerinin hafta boyu aralıklarla devam etmesi bekleniyor. Sıcaklıklar da birkaç derece azalabilir.

İstanbul

CHP İstanbul İl Başkan Adayı Özgür Çelik, Kılıçdaroğlu İle Görüştü

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı için adaylığını açıklayan Özgür Çelik, Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi.

İstanbul

İBB’nin ‘Genç Üniversiteli Desteği’ İçin Başvurular Başladı

İBB’nin ‘Genç Üniversiteli Desteği’ projesinde öğrencilere geri ödemesiz olarak verilecek 6000 TL’lik eğitim desteği için başvurular başladı. Destekten faydalanmak isteyen öğrenciler, 20 Ekim tarihine kadar İBB’nin “İstanbul Senin” mobil uygulaması üzerinden başvuru yapılabilir.

İstanbul

İstanbul’un İki İncisinde Yelkenler Açtı

İstanbul Boğazı bu hafta sonu Bosphorus Cup Yelken Yarışlarına ev sahipliği yaptı. İBB’nin desteği ile düzenlenen ve bin yelkencinin takımlar halinde birincilik mücadelesi verdiği yarışlar Boğaz’da ve Haliç’te renkli görüntülere sahne oldu.

İstanbul

Acıbadem Caddesi Baştan Sona Yenileniyor

İBB, Acıbadem’de yol düzenlemelerinin ve asfalt çalışmalarının yapılacağı ‘Prestij Cadde Uygulamasını’ hayata geçiriyor. 2 etaplı yeni projenin çalışmalarına başlandı.

İstanbul

Bir Milyon Öğrenciye Toplu Ulaşım Eğitimi

İETT’nin öğrenciler için hazırladığı ve yeni nesil ulaşım sistemlerinin de bulunduğu eğitim otobüsü ile İstanbul’daki 1 milyon öğrenciye toplu ulaşım eğitimi verilmesi hedefleniyor. Çevreci yakıtlar, enerji tasarrufu, sürdürülebilir ulaşım ve kentsel mobilite alanında da deneysel eğitim sunulacak.

İstanbul

Büyüt Hayallerini Gelişim Programı Tamamlandı

Fikir öncülüğünü Dr. Dilek Kaya İmamoğlu’nun yaptığı Büyüt Hayallerini projesi çatısı altında, İstanbul Vakfı ve KİPTAŞ iş birliği ile düzenlenen Büyüt Hayallerini Gelişim Programı’nın bu sene ikincisi gerçekleştirildi.

İstanbul

CHP’li Özgür Çelik, İstanbul İçin Adaylığını açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı için Özgür Çelik, yoğun katılımla adaylığını açıkladı.

İstanbul

Yavuz Saltık Beraat Etti

Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine (DİAYDER) yemek kartları verdiği iddiasıyla yargılanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Yavuz Saltık beraat etti. Mahkeme kararını bugün açıkladı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, dosya içeriği ve delillere göre kastın yokluğu gerekçesiyle beraat kararı verdi. Mahkeme kararını oy çokluğuyla aldı.

İstanbul

İSKİ 6 İLÇEDEKİ SU BASKINLARINA SON VERECEK

İBB’nin kadim kuruluşu İSKİ, Anadolu yakasındaki 6 ilçede (Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli, Ümraniye) yaşanan su baskınlarına, 660 milyon liralık yatırımla son verecek projenin temelini attı.

İstanbul

Emniyetten Büyük Denetim

EGM’den yapılan açıklamaya göre, trafik güvenliğinin sağlanması, usulsüzlük ile suistimallerin en aza indirilmesi ve kural ihlalleri nedeniyle meydana gelen kazaların önlenmesi amacıyla 8-12 Eylül’de ülke genelinde denetimler gerçekleştirildi.

İstanbul

DÜNYACA ÜNLÜ OLİMPİYAT SPORCULARI İSTANBUL’DA BULUŞTU

İstanbul, dünyanın önde gelen olimpiyat sporcularını ağırladı. Dünya Olimpian Forumu’nda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, hedeflerinin İstanbul’a 2036 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nın getirmek olduğunu vurguladı. Son dönemdeki başarılarıyla Türkiye’ye gurur yaşatan Kadın Voleybol Takımı’na özel paragraf açan İmamoğlu, “Ekip ruhu, disiplin ve pozitif kişiliklerle nasıl zirveye ulaşılabileceğini gösteren insanlar bunlar. Özellikle dünyada da çok tartışılan ve çokça yol almamız gerektiğini bildiğimiz toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda, ülkemiz tarihinde en güzel öyküyü ve en güzel yolculuğu bize yaşattılar ve yarattılar. Onların başarıları, genç kızlara, kendi hedeflerine inanmaları ve çalışmaları gerektiğini hatırlatıyor ve Türkiye’nin gurur kaynağı olmaya devam ediyorlar” dedi.

İstanbul

İBB YURTLARINA 22 BİN BAŞVURU

İBB’nin yükseköğrenim yurtları için başvuru süresi tamamlandı. Geçtiğimiz yıl 2 bin 800 öğrencinin kaldığı yurtlara, bu eğitim döneminde yenileri eklendi. 5 bin öğrenci kapasitesine ulaşıldı. İBB yurtlarına bu yıl Türkiye’nin dört bir yanından 22 bin 10 öğrenci başvuru yaptı. İBB yurtları başvuru sonuçları 15 Eylül’den itibaren web sitesinden açıklanacak. Asil listeden barınma hakkı kazanan öğrenciler 18 – 22 Eylül tarihleri arasında online kayıt yapabilecek. Yerleştirilme ise 23 Eylül’den itibaren başlayacak. Kesin kayıt hakkı kazanan öğrenciler aylık sadece 1300 TL ödeyecek.

İstanbul

İstanbul’da Suya Zam Yapıldı

İstanbul’da suya en son haziran ayında yapılan zammın ardından bugün İBB Meclisi’nde tekrar yüzde 25 oranında yapıldı.

İstanbul

900 BİN ÖĞRENCİYE BESLENME DESTEĞİ

İBB, ‘Okul Beslenme Desteği Projesi’ kapsamında öğrencilere beslenme desteği sağlıyor. 39 ilçede, 100’ün üzerinde okulda gerçekleşen dağıtımlar, yıl boyunca belirli aralıklarla devam edecek.

İstanbul

Vali Davut Gül Anadolu Yakası’nın Okul Müdürleriyle Toplandı

İstanbul Valisi Davut Gül başkanlığında Anadolu Yakası’nda bulunan 14 ilçenin okul müdürleri ile “2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Hazırlık Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.

İstanbul

Okullar Pazartesi Açılıyor; İBB Hazırlıklarını Tamamladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, okulların açılacağı 11 Eylül Pazartesi günü için hazırlıklarını tamamladı. İBB birim sorumluları, UYM ve AKOM’da 3 gün boyunca nöbet tutacak. İstanbul trafiği kent içi kameralardan anlık takip edilecek. Pazartesi 06.00 – 14.00 saatleri arasında İBB’ye bağlı toplu ulaşım araçları ücretsiz olacak.

İstanbul

İSTANBUL’DA AŞIRI YAĞIŞLAR CAN ALDI

Dün gece etkili olan yağışlar nedeniyle İstanbul’un bazı ilçelerinde evleri su bastı. Küçükçekmece’de sel nedeniyle iki kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

İstanbul

Dünya İtfaiyecileri İstanbul’da Yarışıyor

‘Uluslararası İtfaiyeciler Dünya Şampiyonası’ İstanbul’da başladı. 2-5 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek oyunların açılış törenine katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 6 Şubat depremlerinde ülkemize gelen arama kurtarma ekipleri için, “Hayatlar kurtardılar, kurtardıkları her canla sayısız insanın hayatına dokundular. Milletimizin sevgisini kazandılar, hayır dualarını aldılar” dedi. Sporu buluşmalarını insanlığın kaynaştığı alanlar olarak tanımlayan İmamoğlu, “Savaşların son bulduğu, dünyada barışın hakim olduğu bir dönemin umuyorum hep birlikte başta şehitlerimizin motivasyonuyla yakın coğrafyamıza ve bütün dünyaya hep birlikte yaşatırız. Bu vesileyle Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ ilkesini bir kez daha bütün misafirlerimizin huzurunda halkımızla paylaşmak istiyorum. Ata’mızın ‘Yurtta Sulh, Dünyada Sulh’ anlayışı umut ediyorum bütün dünyaya ders olur” ifadelerini kullandı.

İstanbul

İmamoğlu: Yoldaşı Türküler Olan İnsanların Sırtı Yere Gelmez

İBB Kültür’ün düzenlediği ‘Ustalara Saygı’ etkinliklerinin 13’ncü konuğu, Türk Halk Müziği’nin duayen ismi Arif Sağ oldu.

İstanbul

İstanbul’un 5 İlçesinde Skuter Hızı Düşürüldü

UKOME, yaya yoğunluğunun fazla olduğu Kadıköy, Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu, Fatih ilçelerinde in 20 km olan e-skuter hız sınırını 12.5 km’ye düşürdü. Okul servislerinin, ek hizmet talep etmeyen öğrencileri UKOME’nin belirlediği ücretle taşıması da karara bağlandı.

İstanbul

UKOME’den servislere yeni düzenleme

UKOME toplantısında servis hizmeti veren özel okulların, özel hizmet veren servislerin UKOME’de alınan fiyat tarifesine uygun servis bulundurması, veliye sunması zorunlu oldu. E-skuter ise vatandaşların yoğun olduğu bazı ilçelerde saatte 20 kilometre olan hız sınırının 12.5 kilometreye düşürülmesi teklifi kabul edildi.

İstanbul

Marmaray’da Başörtüsü Gerilimi!

Marmaray’da bir kadının, yanında oturan başörtülü başka bir kadının başörtüsünü çıkarmaya çalıştığı iddia edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

İstanbul

Parklarda alkol kullanımı yasaklandı mı? Valilikten Açıklama Geldi

İstanbul Valiliği, sosyal medyada umuma açık alanlarda, piknik ve mesire alanlarında alkol tüketiminin yasaklandığına dair yapılan paylaşımlarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada alkol kullanım ve satışına ilişkin yeni bir karar bulunmadığını, genelgenin gelen şikayetler üzerine ilgili kurumlara kanunda yazılı maddeler çerçevesinde gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik hatırlatma olduğuna değinildi.

İstanbul

İmamoğlu: Adayım demek hadsizlik olur

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı’nın açılış törenine katıldı

İstanbul

İstanbul’da ‘Mavi Ay’ görsel şölen oluşturdu

Ay’ın Dünya’ya en yakın konumda olduğu ve normalden daha parlak gözlendiği ‘Mavi Ay’ gökyüzünde görsel şölen oluşturdu. Aynı ay içerisinde Dolunay evresinin ikinci defa meydana gelmesi ile oluşan doğa olayı, İstanbul’da ilgi ile izlendi.

İstanbul

İstanbul’da tarihi eser operasyonu

İstanbul’da Anadolu’nun farklı kentlerinden topladığı tarihi eserleri evinde ve kiraladığı bir depoda biriktiren Ş.P.’ye (70) operasyon düzenlendi. Operasyonda gözaltına alınan Ş.P., serbest bırakılırken, adreslerinde yapılan aramalarda ele geçirilen 3 milyon dolar değerindeki 7 bin 364 esere el konuldu.

İstanbul

Balıkçılar 1 Eylül’e hazırlanıyor…

1 Eylül’de sona erecek olan denizlerde avlanma yasağına sayılı günler kala balıkçılar hummalı çalışma içinde. Teknelerini ve ağlarını yeni sezona hazırlayan balıkçılar av sezonunun başlamasını bekliyor. Rumeli Feneri’ndeki balıkçı barınağında hazırlıklarını sürdüren balıkçılardan İsmail Pekdemir, “Geçen yıllara göre palamut çok var diyemeyiz ama Allah nasip ederse hamsi var, çinekop var, istavrit var, lüfer var yani Allah herkesin rızkını verir. ” dedi. Balıkçı Aydoğan Kamburoğlu ise artan maliyetleri gerekçe göstererek, “Zaten şu an da hazırlığımızı yapıyoruz ama denize çıkıp çıkmayacağımız henüz belli değil. Artan maliyetlerden dolayı şu an da eleman dahi almış değilim. ” diye konuştu.

İstanbul

İstanbul’da anaokulu ve bakıcı fiyatları arttı

İstanbul’da son dönemde artan anaokulu ve bakıcı fiyatları çalışan anne babaları zorluyor. Özel Anaokulları Derneği Başkanı Hacı Murat Kuş, “Bir bakıcının fiyatı aylık 25 bin lira düzeyinde. Bir anaokulunun fiyatında ise yaklaşık 7 bin ile 14 bin arasında değişen rakamlar telaffuz ediliyor. Haliyle okul maliyetleri de ciddi külfet haline geldi” dedi. Bakıcılık firması sahibi Şeyma Kuvan ise “Gündüz çalışanlar için 18 bin ile 25 bin lira. Bu rakama maaş artı sigorta masrafları da dahil. Yatılı çalışan, devamlı 6 gün sizin evinizde kalan bakıcılar için 20 bin ile 30 bin Türk lirası arasında bakıcıların donanımına göre değişiyor.” dedi. Anne Ayla Karaer “Kreşlerden ekstra birşeyler talep ediyorlar. O yüzden vermemiz imkansız. Mecbur çalışacağım. Ya babaanne ya anneanne bakacak” dedi.

İstanbul

Kırtasiye Alışverişi Cep Yakıyor!

Okulların açılmasına sayılı günler kala velilerin de kırtasiye alışverişi telaşı başladı. Uygun alışveriş yapabilmek için Fatih Tahtakale’ye gelenler umduğunu bulamadı.

İstanbul

İstanbul Boğazı’nda yunusların dansı büyüledi

İstanbul Boğazı’nda ortaya çıkan yunuslar vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Uzun süre kıyıya yakın şekilde yüzen yunuslar daha sonra gözden kayboldu.

İstanbul

İmamoğlu: Plana sadık kalmazsak İstanbul’umuz tehditlerle karşı karşıya kalabilir

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ tarafından hazırlanan ve İstanbul’da kısa, orta ve uzun dönem sürdürülebilir su politikalarını içeren ‘İSKİ İçme Suyu ve Kanalizasyon Master Planı’nın tanıtım toplantısında konuştu. İmamoğlu, “2023-2053 İçme Suyu ve Kanalizasyon Master Planı çok kıymetlidir, ama bir kıymetli olan şey de şu, bu Master Plan’a ne kadar sadık kalınıp kalınmayacağı. Plana sadık kalmazsak, ne yazık ki çok daha büyük tehditlerle İstanbul’umuz karşı karşıya kalabilir” dedi.

İstanbul

Kaynarca-Pendik-Tuzla Metrosu Hızla İlerliyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Pendik-Kaynarca-Tuzla Metro Hattı TBM Kazısı Bitirme Töreni’nde konuştu.

İstanbul

32 yerinden bıçaklanan youtuberdan ilk paylaşım

Üsküdar’da eşi Yunus Yıldırım tarafından 32 yerinden bıçaklanarak ağır yaralanan yüksek mimar ve youtuber Merve Veziroğlu Yıldırım, sosyal medya hesabından günler sonra paylaşım yaptı. Paylaşımında ” Dualarınız ve sevginiz bana ulaştı ” ifadelerine yer veren Veziroğlu Yıldırım, tedavisinin devam ettiği hastanenin çalışanlarına da teşekkür etti.

İstanbul

AK Parti’li Şen: İstanbul’da açılışını yaptığımız projeleri yeniden açtılar

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde son 4,5 yıldır sıfırdan başlanılan hiçbir proje olmadığını, devam eden tüm projelerin AK Parti zamanında başlanan çalışmalar olduğunu söyledi. Şen, “Bazısı yüzde 50, bazısı yüzde 80 oranında bitirilmiş projelerdi, durdurdular. Hatta bitmiş, açılışını yapmadığımız projeler vardı, onları da durdular. Bütün bunları durdurup belli bir zaman sonra ilk defa kendileri yapıyorlarmış gibi başladılar. Dahası, açılışını yaptığımız projeleri yeniden açtılar, ‘biz yaptık’ diye” dedi.

İstanbul

İstanbul’da bisiklet yolları otoparka döndü

Yoğun İstanbul trafiğinde ulaşım alternatifi olarak gösterilen bisiklet kullanımı, bisikletliler için sınava dönüştü. Bisiklet yollarının bazıları TIR, otomobil ve kamyon gibi araçlar tarafından otopark olarak kullanılıyor. Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz bisiklet yollarının işgaller nedeniyle kesintiye uğradığını belirterek, “Ağaç kesmek ile bisikletliye engel olmak arasında fark yok. Aslında aynı şeyi yapıyoruz. İklim değişikliği için karbon salmayan bir aracı engelliyoruz. Bisikletli sayısı çoğalırsa onun yoluna park etmezsek, iklim değişikliği için bir şeyler yapmış oluruz” dedi.

İstanbul

İstanbul’da sıcak havadan bunalanlar denize akın etti

İstanbul’da sıcak havadan bunalan vatandaşlar, hafta sonunu da fırsat bilerek denize akın etti. Sarıyer’de son günlerde yaşanan boğulma vakalarıyla gündeme gelen Kısırkaya Plajı vatandaşların en çok tercih ettiği plaj oldu.

İstanbul

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı gerçekleştirildi

Her sene binlerce yüzücünün iki kıtayı birleştirdiği, dünyanın Asya’dan Avrupa’ya yapılan tek yüzme yarışı Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda 77 ülkeden 2 bin 600’ü aşkın yüzücü, İstanbul Boğazı’nda kulaç attı. Yarışta kadınlar genel klasmanda Burcunaz Narin 00:42:54’lük derecesiyle birinci oldu. Erkekler genel klasmanda ise Doğukan Ulaç 00:41:22’lik derecesiyle ilk sırada yer aldı.

İstanbul

Skuter ile tehlikeli yolculuk

Ümraniye, Şile Otoyolu’nda yoğun trafikte skuter kullanan bir kişi hem kendi hayatını hem de trafik güvenliğini tehlikeye attı. O anlar bir sürücünün cep telefonu kamerası tarafından kaydedildi.

İstanbul

İmamoğlu; Cumhuriyet, Bu Topraklardaki En Büyük Kardeşlik Projesidir

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ulusal düzeyde 60’ncı, Uluslararası düzeyde de 34’ncü kez düzenlenen Hacıbektaş-ı Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinliklerine katıldı.

İstanbul

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Solmaz: Şehri susuz bırakmayacağız

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, “Her sene 40 milyon metreküp ile 60 milyon metreküp arasında bir buharlaşmayla karşılaşırız. Bu sene buharlaşan su miktarı 65 milyon metreküp. Ağustos ve eylül ayı için herhangi bir yağış öngörümüz yok. Buna rağmen şehri susuz bırakmamak için çalışmalarımız devam ediyor, şehri susuz bırakmayacağız” dedi.

İstanbul

Dr. Kemal Olçar: İstanbul artık itici kent

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 yılı İç Göç İstatiklerine göre İstanbul hem en çok göç alan hem de en çok göç veren il oldu.

İstanbul

İETT otobüsü denize düştü

Eminönü Haliç Metro İETT Durağında park halinde duran İETT otobüsünü bilinmeyen nedenle hareket ederek denize düştü.

İstanbul

17 Ağustos’un yıl dönümünde Prof. Dr. Naci Görür önemli açıklama: İstanbul’da Kaos Söz Konusu Olabilir

17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümünde olası Marmara depremini değerlendiren Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, “Olası bir depremde İstanbul kendi kendine yetemez çünkü hastanelerin ne kadar çalışacağı, itfaiyenin ne kadar çalışacağı meçhul. İstanbul’da büyük bir kaos söz konusu olabilir” dedi. 17 Ağustos depreminin ardından yapılan araştırmayı hatırlatan Görür, “Bilim insanları 99 depremlerinden sonra her an olmak kaydıyla Marmara’da 7 ve üzerinde bir depremin olma olasılığının yüzde 64 olduğunu buldular, yazdılar. Bütün dünyada büyük ölçüde bunu kabul etti. 2004 yılında da yayınladılar. Dolayısıyla 30 yıl dediğin zaman işte sonu 2029 gelir. Bu şekilde biz de 24 seneyi nihayet geçirdik. Depremin olma periyodunun sonlarına doğru geliyoruz” ifadelerini kullandı.

İstanbul

İstanbul’da Okullar Depreme Hazır Mı?

İstanbul Valisi Davut Gül, depreme karşı güçlendirme kararı alınan Beyoğlu Hasköy Ortaokulu’nda incelemelerde bulundu.

İstanbul

İmamoğlu: 2024’te rakibimin kim olduğunu biliyorum

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün gerçekleşen basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul

İBB’ye bağlı Ağaç A.Ş. çalışanlarından eylem

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Ağaç A.Ş. çalışanları, verilen sözlerin tutulmadığını ve maaşlarının asgari ücret seviyesinde kaldığını iddia ederek Saraçhane’de eylem yaptı.

İstanbul

CHP Ümraniye’ye Güçlü Aday; Gürsel Sarımaden

Cumhuriyet Halk Partisi 38. Olağan Kurultayı öncesi İstanbul’un ilçelerinde kongre sürecini başlattı.

İstanbul

Asker Eğlencesinde tüneli kapatanlara para cezası

Ümraniye Dudullu’da asker eğlencesi yapmak için konvoy oluşturan bir grup Necip Fazıl Tünelini trafiğe kapattı. Cep telefonu kamerasıyla kaydedilen görüntüler sonrası emniyet ekipleri sürücülerle ilgili çalışma başlattı. Taşıt güvenliğini tehlikeye atan sürücüler yakalandı.Emniyete götürülen sürücülere para cezası kesildi.

İstanbul

İSBAK, İSTTELKOM VE BELBİM İLK 500’DE

İBB’nin teknoloji grubu şirketleri, 2022 yılında Bilişim sektörünün ilk 500 şirketi arasına girdi. Genel sıralamada İSBAK AŞ 46., İSTTELKOM AŞ 101., BELBİM ise 112. olurken, diğer kategorilerde de zirvede yer aldılar.

İstanbul

İstanbul’da Meteor Yağmuru Böyle İzlendi!

Sarıyer Kilyos Sahili’nde Perseid meteor yağmurunu izlemek isteyenler, Meteorfest’23 etkinliğine akın etti. Görsel şöleni izlemek için etkinliğe katılanlar, bir taraftan ellerinde telefonlarla kayıt yaparken, diğer taraftan da teleskoplardan meteor yağmurunu izledi.

İstanbul

Botoks Yaptıranlar Dikkat!

Zayıflama amacıyla yaptırdıkları mide botoksu sonrası yoğun bakımlık olan hatta hayatını kaybeden hastalarla gündeme gelen “botulismus” yani botoks zehirlenmesinde artış görülüyor.

İstanbul

ATM sırasında cinayet

Üsküdar’da ATM önünde çıkan sıra kavgasında bıçaklanan Seyfi Alaca hayatını kaybetti.

İstanbul

Taksicilerin lambaları akıllanmadı

UKOME’de 26 Ocak 2023’te taksilerde Akıllı Tepe Lambası sistemine geçilme kararı alınarak ‘Boş-Dolu-Rezerve-SOS’ yazılı yeni tepe lambaları zorunlu hale getirildi. Kararın üzerinden aylar geçmesine rağmen İstanbul’da sisteme geçen taksi sayısı çok az sayıda. Denetlemelerin yapıldığını belirten İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, “Akıllı tepe lambaları 31 Mayıs itibariyle zorunludur. Hızlıca taksilerin bu sistemlere geçmiş olması gerekiyor” dedi. Geçen yıla göre taksicilerden şikayetlerin artığını da belirten Cihan, “2022 yılıyla oransal olarak karşılaştırdığımızda yol ve yolcu seçme şikayeti bize bu sene çok daha fazla gelmiş. Geçen yıl yüzde 47 oranındayken bu sene yüzde 59 oranına kadar çıkmış” diye konuştu.

İstanbul

İstanbul’da taksimetre güncelleme sırası

UKOME’nin taksi ücretlerine yaptığı yüzde 51.52’lik zammın ardından taksi şoförleri taksimetrelerini güncellemeye başladı. Zamlı tarife 14 Ağustos’tan itibaren geçerli olacak.

İstanbul

Zam Servisçileri Memnun Etti

UKOME’de alınan zam kararı sonrası İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Günhan Sinar, “En azından servis araçlarımıza toplu ulaşımın 10 puan üstünde tarife artışı almak teselli oldu bizim için” dedi. Sinar, “Biz velilerimizi düşünerek de bir tarife yaptık aslında. Velilerimizi de zorlamak istemedik. Biliyorsunuz 790 liraydı geçen ilk kilometre dilimimiz. Bu sene bin 300 lira oldu. En uzak mesafe 23-25 kilometre 3 bin 40 lira oldu. Tabi bunlara artı yüzde 35 de rehber personel ücretleri ilave edilecek” diye konuştu.

İstanbul

Bakan Özhaseki: İstanbul İçin Özel Yasa Hazırlığı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, eskiden bu yana dünyada deprem riski taşıyan 10 şehirden biri olan İstanbul’un depreme hazırlanması gerektiğini hatırlatarak ” İstanbul için özel bir yasa çıkarmayı hesaplıyoruz. Şu ana kadar 11 yıldır devam eden İstanbul’daki kentsel dönüşüm içinde ne tür engellerle karşılaştıysak onları bertaraf edecek, işi hızlandıracak tedbirleri alarak bu yasayı da çıkarmak istiyoruz” dedi. Özhaseki, kentsel dönüşüm projesi kapsamında rezerv konut alanlarına 350 bin konut yapılacağını söyledi.

İstanbul

Kandilli Müdürü Özener’den Deprem Açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, son günlerdeki deprem tartışmalarını değerlendirdi.

İstanbul

Uzmanından taksicilere korsan uyarısı

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, UKOME’nin taksi ücretlerine yaptığı zammı değerlendirdi. Ağaoğlu, “Bu noktada şunu unutmamak lazım UKOME kararları bağlayıcı. Taksiler memnun değil yedek parça fiyatları artı akaryakıt yükseldi. İyi güzel de vatandaş taksi bulamıyor ki. Siz bu ücretleri daha da yükseğe çekerseniz korsana yol açacaksınız. Zaten korsan taksi var. Belki de resmi sarı taksiler kadar korsan taksi dolaşıyor İstanbul sokaklarında. Ve buna rağmen vatandaş taksi bulmakta zorlanıyor” dedi.

İstanbul

Taksiciler Odası Başkanı Aksu UKOME’nin zam oranını yeterli bulmadı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UKOME toplantısında toplu ulaşıma yapılan yüzde 51.52 zammı yeterli bulmayan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, “İstanbul Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği 5362 sayılı esnaf sanatkarlar kanununun 63. maddesi gereği yarın yönetim kurulu olağanüstü toplanacak. Ve bizim ücret tarifelerimizde değişiklik yapacak. Biz de kamuoyuna duyuracağız. UKOME’nin verdiği bu oranı biz kabul etmiyoruz” dedi.

İstanbul

Marmaray’da raylara atlayan kişi paniğe neden oldu

Marmaray’ın Üsküdar İstasyonu’nda raylarda yürüyen bir kişi kısa süreli paniğe neden oldu. Güvenlik görevlilerinin müdahalesi sonucu kişi raylardan alındı. O anları çevredekiler cep telefonu kamerasıyla kaydetti.

İstanbul

İstanbul’da gökyüzünde heyecanlandıran görüntü

İstanbul’da gökyüzünde görülen parlak cisim heyecana yol açtı. Meteor izlenimi veren parlak cisim bir süre sonra gözden kayboldu.

İstanbul

İstanbullular sahillere ve piknik alanlarına akın etti

İstanbul’da sıcak havadan bunalanlar, hafta sonunu da fırsata çevirerek sahillere ve piknik alanlarına akın etti.

İstanbul

Türkiye’nin buzulları eriyor

Küresel ısınma nedeniyle Türkiye’nin en yüksek ikinci zirvesi olan ve buzul dağı olarak da bilinen Hakkari’deki Cilo Dağı’nda buzullar eriyor. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden 4 bilim insanı Cilo Dağı’na çıkarak incelemelerde bulundu. Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, “Yumuşamış, parçalanmış ve akmaya doğru kırılmış, dağılmaya doğru giden buzul kütlelerini gördük” dedi.

İstanbul

Yeni Metrobüsler Sefere Başladı

İstanbul toplu ulaşımının lider kurumu İETT, günde ortalama 1 milyon yolcu taşıyan metrobüs hattındaki araçlarını hızla yeniliyor. Bu kapsamda 5 yeni yüksek kapasiteli metrobüs dün hizmete başladı. Yılbaşına kadar 47 adet yeni metrobüsün daha filoya katılması planlanıyor.

İstanbul

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz; “Zam Talebinde Bulunacağız”

Kentte yaşanan kuraklığa karşı tüketimi yüksek abonelerden başlayarak musluklara su aparatı takılacağını belirten İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, Eylül ayında zam talebinde bulunacaklarını vurguladı.

İstanbul

İstanbul’da su tasarrufu için “perlatör” dağıtılacak

İSKİ, kentte yaşanan kuraklığa karşı tüketimi yüksek abonelerden başlayarak musluklara su aparatı takılacağını duyurdu. İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, “Tüketimi yüksek olan abonelerimizden başlayarak, ücretsiz olarak dağıtıyoruz, montajı da arkadaşlarımız tarafından yapılıyor” dedi. Solmaz, “Eylül ayında bir zam talebinde bulunacağız çünkü personel giderlerimiz, enerji, elektrik, dövizdeki artış belli. Kullandığımız kimyasalların, yedek parçaların ciddi bir döviz girdisi var dolayısıyla Eylül ayında bir zam talebinde bulunacağız” diye konuştu.

İstanbul

İstanbul’un Plajları temiz mi?

Sağlık Bakanlığı’nın, İstanbul’da denize girilebilecek 96 noktadan aldığı örnekler temiz çıktı. İstanbul Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı Çevre Sağlığı Uzmanı Hüseyin Özyurt, “Bugün itibariyle 96 yüzme alanında herhangi bir uygunsuzluk bulunmamaktadır” dedi.

İstanbul

Denizin ortasında kadına şiddet

Şile’de botta tartıştığı kadını darbeden bir kişi sahildekiler tarafından görüntülerdi.

İstanbul

Ünlü Şarkıcı benzini bitince yolda kaldı

Şarkıcı ve oyuncu Kutsi, aracıyla Kuzey Marmara Otoyolu’nda ilerlediği sırada yakıtı bitti. Bir süre yolda bekleyen Kutsi, yakıtın getirilmesinin ardından yoluna devam etti.

İstanbul

WhatsApp Güvenilir Mi?

Çözüm platformu Şikayetvar verilerine göre WhatsApp ile ilgili sadece bir haftada bin 69 şikayet gelirken, şikayet artış oranı yüzde 1001’e ulaştı. Hindistan, Endonezya ve diğer yabancı ülke kodlarına ait numaralardan arandıklarını ve mesajlar aldıklarını dile getiren kullanıcılar, uygulamanın bilgi güvenliği ve hizmet kalitesiyle ilgili sorun yaşadığını düşünüyor.

İstanbul

İBB, ‘Yeni Yatırımlar Yeni Atılımlar’ Sürecini Başlattı

İBB, ‘300 Günde 300 Proje’ maratonunun ardından, ‘Yeni Yatırımlar Yeni Atılımlar’ sürecini başlattı. Sürecin ilk adımı, ‘İçerenköy Spor Tesisi’nin yapımına başlanmasıyla atıldı.

İstanbul

Şile’de denizde bulunan top mermileri imha edildi

Şile Sofular Köyü’nde denizde bulunan top mermileri, Sualtı Savunma Grup Komutanlığı’nın (SAS) aldığı kararla ekipler tarafından imha edildi.

İstanbul

AK Parti’den “İstanbul’un Kaybolan Yılları” toplantısı

“İstanbul’un Kaybolan Yılları” başlıklı toplantıda konuşan AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, “Sayın İmamoğlu İBB’yi 4 yıl içerisinde adeta servis dışı haline getirmiştir. İstanbullular aksayan ulaşımdan artık yorulmuştur. Sinek istilalarından, partizan yönetimlerden İstanbullular yorulmuştur” dedi.

İstanbul

İmamoğlu: Sizinle paylaşamayacağım konuları konuştuk

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu eski CHP-SHP genel başkanlarıyla görüşmesiyle ilgili soruya, “Sohbet ettik, çok faydalandık. Önümüzde ki günlerde zamanlarda, alacağımız kararlarda ya da çizeceğimiz yolculukta büyük katkılar sunacağını söyleyebilirim” diye yanıt verdi,

İstanbul

İstanbul’da Barajlar Alarm Veriyor!

İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan 10 barajdaki doluluk oranı son yılların en düşük seviyesine gerileyerek, yüzde 36,71’e düştü.

İstanbul

Fatih Erbakan: Bütçe Açığının Faturasını Vatandaşa Kesen Uygulamalardan Vazgeçilmeli’

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, “Yeniden Refah Partisi olarak hedefimiz Yerel Yönetimler Seçiminde milletimizin yıllardan beri özlemini duyduğu Millî Görüş belediyeciliği ile yeniden buluşturmak ve kavuşturmaktır. 14 mayıstaki başarımızı yerel seçimlerde daha da ileri taşıyacağız. Arkasından hedefimiz de 2028 seçimlerinde Türkiye’yi Millî Görüş iktidarına kavuşturmak olacak” dedi.

İstanbul

İstanbul’a çamur yağdı, sürücüler oto yıkamacılarda kuyruğa girdi

İstanbul’da, bazı ilçelerdeki toz taşınımı, sabah saatlerinde etkisini gösteren yağmurla birlikte çamur yağışına neden oldu. Araçları çamurla kaplanan sürücüler, oto yıkamacılarda yoğunluk oluşturdu.

İstanbul

İstanbul’da halk ekmeğe yüzde 66 zam

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Halk Ekmek büfelerinde satılan 250 gram normal ve kepekli ekmeğe zam geldi. Ekmeğin fiyatı yüzde 66 zamlanarak 3 liradan 5 liraya yükseldi. Zamlı fiyatlar yarından itibaren başlıyor.

İstanbul

İstanbul’da Yanıyor. Kartal’da Kaç Derece Ölçüldü?

İstanbul’da sıcaklık her dakika artıyor. Şile’de sıcaklık saat 14.50’de 43.4 derece olarak ölçüldü. Çekmeköy, Eyüpsultan ve Pendik de 40 dereceyi geçti.

İstanbul

Motorlu Acil Müdahale Ekibi Yollarda

İBB’nin köklü kuruluşu İETT yeni bir hizmeti daha hayata geçiriyor. İETT tarihinde ilk kez motorlu acil müdahale ekibi kuruldu. Bu kapsamda ekipler her türlü ihtiyaç noktasına motorları ile hızlıca ulaşarak anında müdahale edebilecek…

İstanbul

Sıcak hava en çok onlara yaradı

İstanbul’da trafiğin yoğun olduğu noktalarda su satan seyyar satıcıların gelirleri, son günlerde yükselen sıcaklıklarla birlikte artış gösterdi. Hem trafiği hem de kendi canlarını tehlikeye atarak satış yapan satıcıların günlük gelirlerinin 300 ile 500 lira arasında değiştiği öğrenildi. Günde 7-8 koli su sattığını belirten Ahmet Acar, “Zor ama ekmek parası” dedi. 15 senedir otoyollarda su sattığını belirten Bayram Kaya ise, “Su 6 lira. Çok şükür 500 lira kazanıyorum” ifadelerini kullandı.

İstanbul

Meteroloji’den Uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara Bölgesi için çarşamba ve perşembe gününden itibaren yüksek sıcaklık uyarısında bulundu.

İstanbul

CHP’den ‘Zam Sergisi’

CHP İstanbul İl Başkanlığı, zam yapılan ürünlerin fiyat artışını gösteren görsellerin kullanıldığı ‘Muazzam’ adlı bir sergi açtı.

İstanbul

Pendik-Kadıköy Hattında İlginç Görüntüler

Kadıköy’de çift katlı İETT otobüsünün üst katında yolculuk yapan grup, dakikalarca şarkı söyleyip dans etti. Otobüsteki bazı yolcular grubun dansını şaşkınlıkla karşılarken, bazıları da eşlik etti. Koltukların üzerine çıkan, otobüsün içerisindeki direkte de dans eden grubun eğlencesi kameraya yansıdı.

İstanbul

Sağlıkçılar Eylem Yaptı

Fatih’te bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü binası önünde toplanan Öz Sağlık-İş Sendikası üyeleri, toplu sözleşmeden doğan geriye dönük kişi başı 70 bin TL olan ara farkların ödenmesi için basın açıklaması yaptı.

İstanbul

Sıcak günlerde ani ısı değişikliklerine dikkat

Yüzyılın sıcaklarını yaşadığımız bu günler 7’den 77’ye her yaş grubundaki kişileri ciddi şekilde etkiliyor. Bu etkiyi azaltmak için ortamları fazla soğutmanın da sağlığı olumsuz etkilediğine dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Seha Akduman, özellikle çok sıcaktan soğuk ortama girmek ya da tam tersi gibi ani ısı değişikliklerinin özellikle KOAH, astım gibi akciğer sorunu olan hastaları daha fazla etkilediğine işaret etti. Bu nedenle ortamın 20 derecenin altında soğutulmaması gerektiğini söyledi.

İstanbul

İstanbul Valisi 39 İlçe Belediyesine Talimat Verdi

Sokak hayvanlarıyla ilgili açıklama yapan İstanbul Valiliği, kaymakamlıklar, il ve ilçe belediyeleri ile ilçe tarım ve orman müdürlüklerine gönderdiği yazıda, sokak hayvanlarının rehabilitasyon merkezlerine götürülmesi, kısırlaştırılarak tedavi edilmesi ve sağlığına kavuştuğunda yeniden alındığı yere bırakılması yönünde talimat verdi.

İstanbul

YKS sonuçları açıklandı: Her 3 öğrenciden 1’i üniversiteli olacak

27 Temmuz ile 8 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak olan tercih maratonu üniversite aday öğrencileri için sonuçların açıklanması ile birlikte başladı. Öğrenci Dekanı Serhat Butur yaptığı konuşmada, “3 milyon 527 bin adaya, 1 milyon 111 kontenjan olduğu düşünüldüğünde her 3 öğrenciden 1’ üniversiteli olacak” dedi.

İstanbul

İstanbul’da Toplu Ulaşıma Zam Geliyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 125 İETT Otobüsü Temini Sözleşme Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Ortaya konulan bu vergi yükleri zaten vatandaşımızın belini bükmektedir. Eğer bu yükler, kamu hizmetlerinde de en üst seviyeye taşındığı takdirde, ekstra bir yük olarak bunun vatandaşlarının sırtına yük olması kaçınılmazdır. Ortaya konacak olan maliyetlerle, ne yazık ki insanlarımızın toplu taşıma fiyatları da rakamları da bedelleri de değişecektir” dedi.

İstanbul

Ekrem İmamoğlu: Bu hızla İstanbul’u dönüştüremeyiz

‘İSKİ Bakırköy Yatırımları Tanıtım Programı’nda basın mensuplarının soruların yanıtlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’da on binlerce yapının değişmek zorunda olduğu bir zaman diliminde bu işin altından bir seferberlikle kalkabiliriz. Hep söyledim herkes bir şeyler yapıyor ama bu hızla biz İstanbul’u 70-80 yılda dönüştüremeyiz. O zaman depremin ne zaman olacağını bilmediğimiz, kapıda beklediği bir ortamda çok acele etmemiz lazım” dedi.

İstanbul

Bunaltıcı Sıcaklar Tekrar Geliyor

Meteroloji Genel Müdürlüğü, Marmara Bölgesi için 19 Temmuz Çarşamba gününden itibaren yüksek sıcaklık uyarısında bulundu.

İstanbul

Parkta başından vurulmuş cesedi bulundu

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki bir parkta Cihat Bayar’ın (25) başından tabanca ile vurulmuş cansız bedeni bulundu.

İstanbul

İkinci el araç fiyatlarında kısıtlama başladı

İkinci el araçların satış fiyatının sıfır liste fiyatından yüksek olarak belirlenmesi 1 Ocak 2024’e kadar yasaklanmıştı. Tüm gerçek ve tüzel kişilere ait ilanları kapsayan uygulama 15 Temmuz 2023 itibarıyla uygulanmaya başladı.

İstanbul

İBB’den Asya Kaplan Sivrisineğine Karşı Etkin Mücadele

Türkiye’nin tamamında görülen Asya Kaplan Sivrisineği ile mücadele için İBB öncü oldu. Yurtdışında başarılı sonuçlar elde edilen Wals sistemli araçlar ilk kez İstanbul’da kullanılmaya başlandı.

İstanbul

İstanbul’da 6 ayda 15 bin motosiklet trafikten men edildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından 1 Ocak-15 Temmuz tarihleri arasında yapılan denetimlerde 15 bin 560 motosiklet trafikten men edildi. 6 aylık süreçte toplam 287 bin 699 motosiklet denetlendi.

İstanbul

Melen Barajının Müşavirlik İhalesi İptal Edildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, İstanbul için elzem olan ve bitirilmesi için birçok kez çağrı yaptığı Melen Barajı bir kez daha sekteye uğradı. Melen Barajı Revize Rehabilitasyon Projesi Yapımı ve İnşaat İşleri Müşavirlik Hizmetleri ihalesi, yeterli sayıda teklif veren çıkmadığı gerekçesiyle iptal edildi.

İstanbul

İstanbul’da su kullanım rekoru kırıldı

İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, İstanbul’da dün tüm zamanların en yüksek su tüketiminin yapıldığını açıkladı.

İstanbul

İBB önünde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anması

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde şehitleri anma töreni düzenlendi.

İstanbul

İstanbul’da aşırı sıcaklarda sahiller boş kaldı

İstanbul’da AKOM’dan 13 ve 14 Temmuz için sıcaklık uyarısı yapılmasının ardından Beşiktaş, Ortaköy ve Karaköy gibi kabalık ve turistik noktalarda sahiller, sıcaklığın da etkisiyle boş kaldı. Sıcak havadan bunalanlar, gölge ve kapalı alanları tercih etti.

İstanbul

Ak Parti Gençlik Kolları 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nı ziyaret etti

AK Parti Gençlik Kolları 15Temmuz hain darbe girişiminin 7. Yıl dönümünde 15 Temmuz şehitleri anıtında basın açıklaması yaptı.

İstanbul

Vali Gül’den su tasarrufu çağrısı

İstanbul Valisi Davut Gül, “Evde her kullandığımız bir metreküp suyun 300 kilometre, 400 kilometre uzaklıkta geldiğini bilerek kullanmamız lazım” dedi.

İstanbul

İstanbul’un En Sıcak İlçesi!

Meteroloji Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre bugün Sancaktepe’de sıcaklık 39.7 dereceye ulaştı. Çekmeköy’de sıcaklık 38,6 ölçülürken Sarıyer’de ise 38,1 derece oldu.

İstanbul

İstanbul’un İlk Kadın Denetim Amirleri Görev Başında

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kuruluşu İETT, kadın istihdamı için yeni bir adım daha attı. Peronların düzen ve kontrolünden sorumlu olarak “Kadın Saha Denetim Amirleri” göreve başladı. İETT’de seferler artık ilk kez kadınların amirliğinde ilerleyecek.

İstanbul

Sıcaklık artışıyla birlikte barajlarda buharlaşma tehlikesi

İstanbul beklenen sıcaklık artışıyla birlikte doluluk seviyesi yüzde 41’lerde bulunan barajlarda buharlaşmaya dikkat çekiliyor. Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, “Bugün öğle saatlerinde Ömerli Barajı’ndan her saat yaklaşık 17 bin ton su buharlaşıyor. Cuma günü bu, 34 bin tona çıkacak. Çünkü sıcaklık artıyor, nem birazcık azalıyor. Rüzgar da azaldığı için çok ciddi bir buharlaşma olacak. Melen’den Ömerli Barajına yaklaşık 100 bin ton su geliyor, bunun üçte biri cuma günü buharlaşacak demektir” dedi.

İstanbul

İstanbul Yanıyor!

İstanbul’da sıcak hava nedeniyle bunalan vatandaşlar, öğle saatlerinde park ve sahillere akın etti. Üsküdar Sahili’ne gelen vatandaşlar denize girerken bazı vatandaşlar da ağaç gölgesinde serinledi.

İstanbul

Kılıçdaroğlu, Can Atalay’ı ziyaret etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı davası nedeniyle tutuklu bulunan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay’ı, Marmara Cezaevi’nde ziyaret etti

İstanbul

Sanatçı Özkan Uğur son yolculuğuna uğurlandı

Sanatçı Özkan Uğur için, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenin ardından Taksim Camii’nde cenaze namazı kılındı. Özkan Uğur’un cenazesi kılınan cenaze namazının ardından, toprağa verilmek üzere Karacaahmet Mezarlığı’na götürüldü.

İstanbul

Marmara için ‘yüksek sıcaklık’ uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara Bölgesi için yüksek sıcaklık uyarısında bulundu.

İstanbul

İBB Meclisinde Sinek Tartışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) meclis toplantısında konuşan MHP Grup Başkan Vekili Volkan Yılmaz, ” 2-3 yıldır İstanbul’da hiç olmadığı kadar sinek şikayeti var. Bizim vatandaşa hizmet verdiğimiz numaralar, telefonlar gelen şikayetlerin neredeyse yüzde 70’i sivrisinek ve sinekle ilgili şikayetler” dedi. AK Parti grubu da Feshane’de açılan sergiye tepki gösterdi. CHP grubu ise, Feshane’nin önceki dönemde perişan halde olduğunu belirtti.

İstanbul

Metrobüste tekme tokat kavga

Metrobüste hamile kadın ile iki kadın yolcu arasındaki tartışma kavgaya dönüştü. Metrobüsteki tekme tokat kavga cep telefonu kamerasına yansıdı.

İstanbul

Uzmanından Korkutan Açıklama; 50 derecenin üstünü görecek

Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, 2023 yılının insanlığın yaşadığı en sıcak sene olacağını belirterek, “Türkiye’de bu sene çok büyük ihtimalle en yüksek sıcaklık rekorunu kıracağız. Şimdiye kadar 49.1 derece görmüştük, 50 derecenin üstünü çok rahat göreceğimizi düşünüyorum. Bu sene içerisinde yaklaşık 10-12 tane daha rekorlu gün yaşayacağımızı bekliyorum” dedi.

İstanbul

İstanbul Valisi Gül: Plaj, sahil, park ve ormanlarda nargile içilmesi yasaklanmıştır

İstanbul Valisi Davut Gül, “İstanbul’da plajlar, sahiller, ormanlar, mesire alanları ve parklarda nargile içilmesi yasaklanmıştır” dedi.