Haber Kartal olarak, mahalle muhtarlarımızın görüşlerini kamuoyuna aktarmaya devam ediyoruz. Kartal ilçesindeki muhtarları ziyaret edip onların görüş ve önerilerini sizlerle paylaşıyoruz. Bu haftaki konuğumuz Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Gülcan Aydın.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
REKLAM ALANI-1

Mahalleye bir kadın eli değdiğini muhtarlık binasına girer girmez anlıyoruz. Gülcan Aydın, muhtarlık binasının her yanını ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere hazırlanmış elbiseler, mutfak eşyaları ile doldurmuş. Muhtarlığın bir odasını öğrencilere ders verilmesi için adeta okula dönüştürmüş. Bu hafta imkansızlıklar içinde mucize yaratmaya çalışan bir muhtarla konuştuk.

Haber Kartal: Sayın muhtarım sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Gülcan Aydın: 1964 Erzincan doğumluyum. 42 yıllık evliyim. 35 ve 32 yaşlarında 2 çocuğum var. Aslen Tunceliliyim. Babam Tunceli annem Gümüşhaneli, bende Erzincan doğumluyum. Bundan dolayı kendimi “Her yerliyim” diye tanıtıyorum. 1977 yılında İstanbul’a geldim. 1988 yılında bu mahallede ikamet ediyorum. Bir dönem Topselvi’yi gittik ama orada uzun dönem kalamadık tekrar buraya geldik.

Haber Kartal: Ne zaman muhtarlığa başladınız?
Gülcan Aydın: 2019 seçimlerinde muhtarlığa adaylığı koydum ve kazandım. İlk dönemim. 6 aday yarıştık. Güzel bir seçim süreci yaşadık ve 1200 oy farkıyla muhtarlığı kazandık.

Haber Kartal: Muhtarım seçilmenizde en büyük faktör nedir?
Gülcan Aydın: Kadınlarımızın desteği çok fazlasıyla oldu. İlk başlarken azalarımızın tümü kadınlardan oluşması düşüncesi vardı. Ama daha sonraki aramızda yaptığımız müzakereler sonucunda yarı yarıya eşitleyerek kadro oluşturduk. Ama kadınlarımızın desteği çok fazla oldu.

EL ELE VERİP MAHALLEMİZİN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

Haber Kartal: Muhtar olmadan önce hedefleriniz neydi. Bu süre içerisinde ne kadarını başarabildiniz?
Gülcan Aydın: Ben aday olduğumda hiçbir proje sunmadım. Başlarken şunu söyledim; “Hep beraber el ele vererek, mahallemizin neye ihtiyacı varsa onu çözeceğiz.” Tabi göreve geldikten sonra mahallemizin birçok eksikliğinin olduğunu gördüm. Sade bir vatandaşken bu kadar göremiyorsunuz. Eksiklikleri gidermek için hemen kolları sıvayıp çalışmalara başladık. Ama tabi bunların giderilmesi çok kısa zamanda olmuyor. Vatandaşlarımız haklı olarak eksikliklerin hemen giderilmesi istiyor. Ama maalesef bürokraside kimi işler yavaş ilerliyor. Onun için komşularımdan, vatandaşlarımdan bazı noktalarda sabır bekliyorum.

Haber Kartal: Mahallenin çözülmesi gereken en acil sorunu nedir?
Gülcan Aydın: Altyapı sorunu. Bu sorun planlamaya alındı. Ama geçen sene Kartal merkezde İSKİ’nin yaptığı kapsamlı bir çalışma vardı. Ondan dolayı biraz gecikti. İkinci olarak bir kültür merkezine ihtiyacımız var. Sağlık anlamında yapılması gereken işler var. İmarla ilgili kimi adımların atılması yönünde çalışmalar var. Bir arsamızla ilgili 50 yıldır çözülmeyen bir sorunumuz var, inşallah bu sorunda kısa zamanda çözülecek.

KARTAL’IN BENZERİ YOK

Bu arada şunu da belirtmek isterim ki Büyükşehir’in değişimiyle Kartal’a bir canlılık geldi. Gökhan başkanında çok özverili çalışmalarını görmekteyiz. Kartal’da bunu hak ediyor. Çünkü Kartal’ın bir benzeri yok. Hem konumu hem de doğası itibariyle bu ilçeye hepimizin sahip çıkması gerekiyor. İlçemiz için önemli olan kuruluşlar buradan alınmamalı aksine yenileri eklenmeli. Örneğin önceden arabalı vapur vardı, merkezde hastanemiz vardı. Bunlar kaldırıldı. Hastanenin tekrar açılması için biz muhtarlar olarak çok mücadele verdik. Kartal halkının buna ihtiyacı var.

Haber Kartal: Sokak hayvanlarıyla ilgili sıkıntılarınız var mı?
Gülcan Aydın: Ben hayvanları çok severim. Alerjim olduğu için evimde barındıramıyorum ama bahçemde baktığım 2 köpeğim var. Muhtarlığımın bahçesinde de baktığımız köpeklerimiz var. Ama tabi sokak hayvanlarıyla ilgili 20 mahallemizde de sıkıntılar yaşıyoruz. Çok kısa bir süre önce parkta bir arkadaşımızı hastanelik ettiler. Ama hayvanlarımıza sevgiyle yaklaşırsak bunun karşılığını alıyoruz. Yani onlarında ilgiye şefkate ihtiyaçları var. Ama onlara kötü davranırsak, korkup kaçarsak istenmeyen sonuçlar oluyor. Bizler kadar hayvanlarında hakları var. Bunu unutmamamız gerekiyor.

Haber Kartal: Bayan muhtar olmanın avantajı-dezavantajını yaşadınız mı?
Gülcan Aydın: Avantajlarını daha çok yaşıyorum. Özellikle mahallemdeki kadın arkadaşlarımızın buraya geldiklerinde kendilerini evlerinde gibi rahat hissettiklerini görüyorum. Muhtarlık olarak kocaman bir aile ortamı yarattık. Bir bayan muhtar olarak hiçbir sıkıntı yaşamadım.

HER VATANDAŞIMA YARDIMCI OLMAK İSTİYORUM!

Haber Kartal: Muhtarlık olarak sosyal sorumluluk projeleriniz nelerdir?
Gülcan Aydın: Sosyal sorumluluk projelerine çok önem veriyoruz. Muhtarlığımız diğer arkadaşlarımızın yerlerine göre büyük ama buna rağmen bu projelerimizde artık yetersiz kalıyor. Başka bir yer kiralamayı düşündük ama muhtarlığımızın bütçesi olmadığı için başaramadık. Bunun için acil olarak mahallemize bir kültür merkezinin yapılmasını arzu ediyoruz. Hem vatandaşlarımız, burada faturasını ödeyebileceği, PTT’nin olacağı, kütüphane ve diğer aktivitelerimizi rahatça yapabileceğimiz bir merkeze ihtiyacımız var.

Göreve ilk geldiğimde kadın emeğine yönelik çalışmalar yapmak istedim. Bununla ilgili olarak geleneksel olarak konserler düzenlemeye başladık. İlk konserimizden sonra kovid-19 başlayınca ara vermek durumunda kaldık. Muhtarlık binamızda, kitaplarımız, ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere kıyafetlerimiz bulunmakta. Kışın ihtiyaç sahibi 150 çocuğumuza bot ve mont temin ettik. Hayırseverlerimizin destekleriyle, dar gelirli insanlarımıza yardımlarda bulunuyoruz. Mahalle halkım bu konularda çok duyarlı.

Muhtarlık binamızda gönüllü öğretmenlerimiz ile birlikte çocuklarımıza ücretsiz olarak dersler veriliyor. Bu derslerle onları bir üst aşamaya geçecekleri sınavlara hazırlıyoruz. Bu kurslarımızda eğitim gören bir öğrencimiz İzmir 9 Eylül Mühendislik bölümünü kazandı. Böyle başarıların olması emeklerimizin boşa gitmediğini gösteriyor.

Bunun dışında emeklilerimizin başka yerlere gitmeden maaşlarını burada çekebilmeleri için banka ATM’lerini getirilmesi için çalışmalar yürüttük. Taksi durağımız yoktu onunla ilgili çalışmalarımız son aşamaya geldi.

MAHALLEMİZİR ORTA OKULA İHTİYACI VAR

Haber Kartal: Mahallede yeterli okul var mı?
Gülcan Aydın: Mahallemizde ilkokul ve lise mevcut. Ama İlkokulu okuyan öğrencilerimizin gidebileceği ortaokul bulunmuyor. Bu durumda vatandaşlarımız açısından sıkıntı oluyor. İlk okulu bitiren çocuğumuzu başka bir mahalledeki orta okula vermek zorundalar. Böyle olunca servis parası, uzak olmasından dolayı vatandaşlarımız mağdur oluyorlar. Bu sıkıntılardan dolayı mahallemize mutlaka bir ortaokulun yapılmasını temenni ediyoruz. Bunun içinde hayırseverlerimizi biraz daha duyarlı olmaya davet ediyorum.

Haber Kartal: Muhtarım belediyenin hizmetlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Gülcan Aydın: Kovid-19 sürecine rağmen belediyemiz, yapması gereken çalışmaları mahallemizde yaptılar. Belediyenin hizmetleri açısından bir sıkıntı yaşamadık.

Haber Kartal: Muhtarım son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Gülcan Aydın: Mahallemiz eksikliklerini elimden geldiğince vatandaşlarımızın desteğiyle gidermeye çalışıyorum. Son olarak eklemek istediklerim muhtarlığımızın hemen karşısında İTO Spor Salonu mevcut. 2019 yılından itibaren kadınlarımıza yönelik olarak ücretsiz pilates dersi veriyoruz. Bunun dışında çocuklarımız ve yine kadınlarımız için ücretsiz basketbol derslerimiz olacak.

Mahalle halkının mağduriyetler yaşamaması için E-muhtar sistemini hizmete sunduk. Kadınlarımıza yönelik olarak eğitimler verdik. Bir okulumuzda kadına şiddet ile ilgili olarak seminerler verdik. Belediyemiz birimlerinden Park Bahçeler, Sosyal İşler ve ilgili diğer birimler ihtiyacımız olduğunda hemen yardımcı oluyorlar. Kaymakam’ımız özverili bir şekilde çalışıyor. Hepsine teşekkür ediyorum.

Haber Kartal: Muhtarım güzel misafirperverliğiniz için çok teşekkür ederim?
Gülcan Aydın: Bizim sesimiz olduğunuz için ben sizlere teşekkür ediyorum.

REKLAM ALANI-2

Yorumlar kapalı.