Hasan Saltık için Kartal Cem Evi’nde cenaze töreni düzenlendi

Müzik dünyasının tanınmış isimlerinden Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık (57)’un cenaze töreni Kartal Cem Evi’nde gerçekleştirildi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
REKLAM ALANI-1

Yapımcı Kalan Müzik’in kurucusu Hasan saltık Muğla’nın bodrum ilçesinde geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirmişti.

Saltık için bugün Kartal Cem Evi’nde cenaze töreni katıldı. Törene İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yanı sıra çok sayıda siyasetçi ve sanatçı dostları katıldı. Duygulu anların yaşandığı cenaze töreninin ardından Saltık, Küçükyalı Mezarlığı’nda defnedildi.

Cenaze törenine katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığı paylaşımda; “Yaptığı çok kıymetli müzikal arşiv çalışmaları ile tüm dünyaca tanınan, önemli projeleriyle kültür dünyamıza katkı sunmuş Hasan Saltık’ı, Kartal Cemevi’nden sonsuzluğa uğurladık. Kederli ailesine taziyelerimizi ilettik, acılarına ortak olduk. Devri daim olsun…” ifadelerini kullandı

Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; “Ölürse ten ölür, canlar ölesi değil” Anadolu türkülerine hayat veren, sayısız eserin bugünlere aktarılmasına katkı sunan Kalan Müzik’in sahibi, değerli dostum #HasanSaltık’ı Hakk’a uğurluyoruz. Kalan Müzik’e, Saltık ailesine ve tüm sevenlerine sabır diliyorum” dedi.

Hasan Saltık kimdir:

Hasan Saltık, (d. 1964, Hozat, Tunceli – ö. 2 Haziran 2021, Bodrum, Muğla), Zaza asıllı Türk müzikyapımcısı ve Kalan Müzik’in kurucusu. Klasik Türk Müziği’nin, Anadolu, Kafkas ve Balkan halk müziklerinin nadide örneklerini derlemiş ve yayımlamıştır.

1964 yılında Tunceli’de doğdu. İlköğrenimini Tunceli’de, ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda başladığı obua eğitimini ekonomik güçlükler nedeniyle yarım bırakarak Suadiye Lisesi’ne devam etti

Amcasının oğlu Rahmi Saltuk’un plak şirketinde dört yıl çalıştıktan sonra 1992 yılında Kalan Müzik’i kurdu.Unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri “Kalan Müzik” etiketi altında yayınladı. Çeşitli yörelerin ulusal ve uluslararası arşivlerde; özellikle şahısların ellerinde saklanmış ya da unutulmuş kendi dillerinde müzik örneklerini içeren albümler yayınladı. Bizzat o yörelerde yaşayan sanatçılar tarafından kendi arkaik dil ve lehçelerinde seslendirdikleri müzik eserlerinin derlenmesi için araştırmacılara destek verdi, yapılmalarına ön-ayak oldu. Pomak göçmenlerinden Tahtacı Türkmenlerine, Sadettin Kaynak’tan, Münir Nurettin Selçuk’a, Hacı Taşan’dan, Hisarlı Ahmet’e, Hafız Yaşar’dan Muharrem Ertaş’a; Neşet Ertaş’tan Neyzen Tevfik’e, Malatyalı Fahri’den Âşık Veysel’e uzanan bir arşiv malzemesini yayımladı.

Türkiye’nin zengin kültür potansiyelini ortaya çıkarmaya dönük dokuzyüzü aşkın proje gerçekleştirdi. Projeleriyle Anadolu kültür mirasının, uluslararası festivaller yoluyla dünyaya açılmasına, dünyanın en prestijli arşiv ve kütüphanelerinde dinleyicilerle ve akademisyenlerle buluşmasına imkân sağladı. 1998’de kemancı Cihat Aşkın’ın ‘Minyatürler’iyle Klasik Batı Müziği alanına yöneldi.
MÜYAP Yönetim Kurulu üyesidir.

2 Haziran 2021 gecesi hayatını kaybetti.

REKLAM ALANI-2

Yorumlar kapalı.