Kartal Müftüsü Baytar: “Kadir gecesinin her saniyesini değerlendirmek gerek”

Kartal Müftüsü Mustafa Baytar, Kadir Gecesi nedeniyle bir makale yayınladı. Mustafa Baytar yayınladığı makalede şu görüşlere yer verdi;

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
REKLAM ALANI-1

Değerli Kardeşlerim;

Yüce Mevla’nın insanlığa lütfettiği zamanların en faziletli ve bereketlisi olan Kadir gecesini idrak etmenin sevinç ve heyecanı içerisindeyiz.
Evet bu gece Allah nasip ederse bir ömre bedel olan, Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini idrak edeceğiz.

Kadir gecesi meleklerin kutladığı bir gecedir. Kadir gecesi gecelerin en feyizli ve bereketlisidir. Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Çünkü Kelamullah olan Kur’an-ı Kerim bu gecede inzal olmaya başladı.

Yüce Mevla’m Kadir gecesinde “Gerçek biz Kur’an-ı Ka-dir gecesinde indirmeye başladık” (Kadir suresi,1) buyuruyor. Kadir gecesi aynı zamanda bütün Melaike-i kiram Cebrail (a.s) beraber yeryüzüne, insanlık arasına; rahmet huzur ve bereket dağıtmak üzere inerler.

Kur’anı-ı Kerim “Onda melekler ve Ruh (Cebrail a.s.) Rablerinin izni ile her bir iş için iner de iner” (Kadir suresi ,4) buyuruyor.

Kadir gecesi bir diğer özelliği ve güzelliği selamet gecesi olması, inanan insanlar için tan yeri ağarıncaya kadar huzur, selamet, bereket ve lütufların ihsan edilmesidir.

Yüce Mevla yine Kadir suresinde; “O gece tan yeri ağarıncaya kadar bir selamdır. Rahmet, bereket, huzur, mutluluk ve insanların bahşedildiği gecedir” (Kadir suresi/5) buyurmaktadır.

Evet Sevgili Kardeşlerim;

Böyle feyiz ve bereketle dolu ve bütün zamanların tacı olan Kadir gecesi; bizim için, yeniden birçok güzelliklere adım atmanın başlangıcı. Gönlümüzü kirleten günahlardan kurtulmanın bir fırsatı. Bizi Allah’a karşı mahcup eden, onun sevgisinden uzaklaştıran, isyanlardan kurtuluşun ilk adımı. Tövbelerimizle Allah’a yönelmenin bir zemini olması lazım.

Bizim başta Yüce Mevla ve insanlar tarafından sevilme-mize vesile olan ahlaki güzelliklerle bezenmenin bir fırsatı olması lazım. Hayatımızı cennetlere çevirecek ağzımızın tadı, gönlümüzün huzuru ve mutluluğumuzun kaynağı olacak ibadetlerle bezenmenin bir başlangıcı olması lazım.

Kadir gecesi Kur’an gecesi dolasıyla hayatımızı, gönlü-müzü, ruhumuzu Kur’an’ın nurlu ve rahmet ışıklarıyla aydınlatmanın bir fırsatı olması lazım.

Huzur ve mutluluğa susamış gönüllerin sabaha kadar rahmet akan selamet gecesinde huzura ve mutluluğa atılan ilk adım ve bir daha günahlara dönmemek üzere Allah’a vereceğimiz söz olması lazım.

Evet bu gece Kur’an gecesidir. O halde inanan insanlar doya doya Kur’an okumalı, sadece okumakla kalmayıp okuduğu Kur’an’ın manasını da anlamalı, anlamakta yetmez, insanlığın ihtiyacı olan hayat ölçüleri ve mutluluk ışıkları olan İlahi düsturları önce kendi hayatına uygulayıp sonra Kur’an ve Sünnetin rehberliğinde insanlığa sunması lazım.

Evet bu gece Cebrail (a.s.) beraber Melaike-i Kiram insanlık arzına teşrif buyurur. Meleklerin indiği gece uyanık olmak lazım. Gönlümüz, gözümüz, sinemiz açık olması lazım. Zira manevi misafirlerimiz var. Bu geceyi dakikası dakikasına hatta saniyelerine varıncaya kadar değerlendirmek gerekir. Kendimizi ahiret sandukası olan bir namaz seccadesine atıp doya doya ibadet edip Peygamberimizin ümmetine armağan ettiği dua ile “Allah’ım şüphesiz sen affedicisin, affı seversin, beni de affeyle!” diyerek gönülden kopup gelen gözyaşlarıyla tövbe ve istiğfar ederek bir daha ayrılmamak üzere iyilere dönüşümüzü ilan etmeliyiz.

Kadir gecesi Allah’a kalkan ellerin, O’nu anan dillerin, O’nu zikreden gönüllerin mahcup ve mahzun edilmediği bir gece olduğu, yapılan dualar geri çevrilmediği için bu gecede bol bol dua edelim. Milletimizin ve memleketimizin kalkınması, huzuru, barışı ve mutluluğu için ailemiz, çoluk-çocuğumuz ve bütün insanlığın huzur ve barışı için dua etmeliyiz.

Yalvarış ve yakarışımızın en içten dualarla Allah’a sunarak dua etmeliyiz. Bol bol Allah’a tövbe edip kendimizi affettirmenin yollarını aramalıyız. Zira Peygamberimiz (s.a.s) “Kim Kadir gecesini fırsat bilir kendini affettirmeye çalışarak geceyi ihya ederse günahları affedilmiş olarak gecenin sabahına çıkar” (Buhari,4;235) buyurmuştur.

Büyüklerimizi bilhassa anne babamızı ziyaret ederek, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayarak, insanlara güler yüzle sevgi dağıtıp, çocukları sevindirip, hakkı olanların haklarını ödeyip, çevremize sevgi ve hoşgörü örnekleri sunarak muhtaç olan sinelere rahmet akıtarak değerlendirmeliyiz.

Değerli kardeşlerim;

Siz, aileniz, milletimiz ve İslam aleminin kadir gecesini tebrik ediyor, Yüce Rabbimizden; sonsuz rahmetinin yeryüzünü kuşattığı, evrensel mesajlarının insanlığı, kararan dünyamızı aydınlattığı bu gece hürmetine oruçlarımızı ve tüm ibadetlerimizi kabul buyurmasını; bu gecenin İslam aleminin birlik ve beraberliğine, insanlığın sıhhat, hidayet, barış ve huzuruna ve bir an önce yaşana bu sıkıntılı süreçten kurtuluşuna vesile olmasını niyaz ederim.

REKLAM ALANI-2

Yorumlar kapalı.