Kurban Bayramı’na bir gün kala Kartal’da kurulan Kurban Pazarı’ndaki satıcılar mikrofonlarımıza dert yandı. Maliyetlerin yüksek olmasından dolayı fiyatların artığını belirten hayvan besicileri, bekledikleri satışları yapamadıklarını belirttiler.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
REKLAM ALANI-1

Kurban Bayramı’na bir kala Kartal Kordonboyu Mahallesi’nde kurulan, Kurban Satış Alanını gezip besicilerin dertlerini dinledik. Yasakların kalkmasından sonra Anadolu’nun birçok yerinden hayvanlarını satmak için getiren besicilerin bekledikleri satışları yapamadıklarını vurguladılar. Bayram tatilinin uzun olmasından dolayı insanların tatile gittiğini, gelen insanların ise fiyatların yüksek olmasından dolayı satış yapamadıklarını, yapılan satışların ise neredeyse maliyetine olduğunu belirtip, yetkililerden destek istediler.

“Cumhurbaşkanımızdan müjdeli haber bekliyoruz”

Erzurum’dan hayvan getiren Fuat Aslan isimli besici, hayvanları sattığını ama pazardaki birçok arkadaşının mağdur olduğunu belirterek; “Ben getirdiğim mallarımı sattım. Ama buradaki diğer arkadaşlarımın mallarının çoğu ellerinde kaldı. Hayvancılıkta maliyetler çok arttı. Hayvanları satan arkadaşlarımızın çoğu artık maliyetine satıyorlar. Bizler köyde kahvede haberleri izlerken Sayın Cumhurbaşkanımızın, ‘çiftçi kardeşlerim’ dediği zaman hepimiz heyecanla ayağa kalkıyoruz. Cumhurbaşkanımızın ağzından çıkacak bir tek müjdeye bakıyoruz. Yetkililerin bizlerin sorunlarını görmesi gerekiyor. Bizlere destek olması gerekiyor. Yoksa hayvancılıkta çiftçilikte bitip gidecek” dedi.

“Hayvanların içinde yatıyoruz“

Küçükbaş hayvan besicisi Selim isimli vatandaş ise zor bir süreçten geçtiklerini belirterek; “Maliyetlerin çok artmasından dolayı bu işten bir kazancımız olmuyor. Devletimiz hayvancılığı teşvik etmek için kimi çalışmalar yaptı. Bizde bunlardan yararlanmak istedik. Ama geldiğimiz noktada yine zarar eden biziz. Yem fiyatına çok zam geldi, samana çok yüksek zam geldi. Ama biz bunun hepsini fiyatımıza yansıtamıyoruz. Yansıtsak satamıyoruz. Buraya hayvanlarımızı getirirken küçükbaş hayvanları için 8 bin TL birde askı için 1 bin TL para alındı. Bu kadar yüksek olması gerekmezdi. Keşke gelip bizleri dinleselerdi, bu işin bizlere ne kadara mal olduğunu bir görsellerdi. Burada hayvanların içinde yatıp kalkıyoruz. Lavabo, banyo için yapılan alanlar çok yetersiz ve hijyen değil. Yani her şekliyle mağdur durumdayız. Devletimizin teşvik etmesi sonucu bu işlere girdik ama maalesef çok büyük zarar ettik” dedi.

Küçükbaş Satıcıları dertli

Kartal’da kurulan Kurban Satış alanındaki büyükbaş satıcılarının çoğu mallarını ucuzda olsa satabildiklerini belirtirken, küçükbaş satıcılarının çoğu getirdikleri malların çoğunun ellerinde kaldığını söylediler. Satıcılar, yem ve samana çok yüksek oranda zam yapıldığını, hayvanlarını getirirken nakliye parası ve yer kirası gibi giderlerinde fiyatlara yansıtmak zorunda olduklarını belirterek; “Fiyatların yükselmesinden dolayı satış yapamıyoruz. Ama bu artışları bizde istemiyoruz. Çok uzak yerlerden buraya hayvan getirdik. Bu fiyatları belirlerken yem, saman vb. giderleri hesaplamamız gerekiyor. Yoksa bizde isteriz ki ucuza satış yapalım, mallarımız biran önce satılsın. Bizde ailemizin yanına gidelim. Ama maalesef satış yapamıyoruz. Artık neredeyse maliyetine, hatta zaman zaman zararına satmaya çalışıyoruz ki birde geri götürüp nakliye parası vermeyelim. Zaten zarar ediyoruz” dediler.

“Devletten destek bekliyoruz”

Hayvan besicilerin birçoğu ise, maliyetlerin artmasından dolayı çok zorlandıklarını belirterek; “Artık bu işi bırakma noktasına geldik. Kendi toprağımızda bu işi yapıp, karnımızı doyurmak istiyoruz. Ama artan maliyetlerden dolayı çok zorlanıyoruz. Devletimiz bu konuda hayvan besicilerine destek vermeli. Bizlerin ayakta kalması için kimi teşvikler sunulmalı” dediler.

“Belediye hizmetleri yeterli, ama yer parası çok yüksek”

Kartal Kordonboyu Mahallesi’nde kurulan kurban satış alanında belediyenin hizmetlerinin genel olarak yeterli olduğunu belirten besiciler; “Buradaki belediye hizmetleri, kimi eksiklikler olmasına rağmen yeterli. Ama pandemi nedeniyle zor günler geçiren hayvan besicilerinden alınan yer paraları çok yüksek. Büyükbaş hayvanları için 10 bin TL küçükbaş hayvanları için 8 bin TL alındı. Bizler zaten zor ayakta durmaya çalışıyoruz, yeteri kadar satışta yapamadık. Bu anlamda keşke bu fiyatları biraz daha makul ölçülerde tutsalardı” dediler.

Kartal Kordonboyu Kurban Satış Alanını’ndan objektifimize takılanlar

REKLAM ALANI-2

Yorumlar kapalı.