Kartal Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve 5 gün sürecek olan ‘Edebiyat Günleri’nin ilki Bayram Demirkol Parkı’nda gerçekleştirildi.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
REKLAM ALANI-1

Şair ve Yazar aynı zamanda eğitimci olan Niyazi Yaşar moderatörlüğünde gerçekleştirilen programın ilk konuğu Yazar Ayşe Övür oldu. “Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası Edebiyatımızda Kadın” konulu söyleşiye, birçok yazar-şair ve vatandaş katıldı.

Moderatör Niyazi Yaşar, söyleşiye başlamadan önce, Yazar Ayşe Öğür’ün kitaplarıyla ilgili kimi bilgiler vererek, kadınların toplumların gelişmesindeki rolü hakkında bilgiler verdi. Yaşar, kadınların toplumların gelişiminde geçmişte ve günümüzde hep ön saflarda olduklarına vurgu yaparak sözü Yazar Ayşe Öğür’e bıraktı.

Sahra 1911’in kendisinin ilk romanı olduğunu söyleyen Yazar Ayşe Övür; “Ben göçmen bir aileden geliyorum. Çocukluğumdan beri göçmen travmalarıyla büyüdüm. Sahra 1911 yazarken bunu bir savaş romanı olarak düşünmedin. Ben bunu ait oldukları topraklardan koparılma ve yeniden başka topraklarda kök salmaya çalışan Sefer Bey’in hikayesini anlattım. Göçmenler çoğunlukla başka topraklara annesiz babasız gelirler. Bu çaresizlik içinde büyürler. Buralarda kök salarlar.

Ayrıca bu sorunlarda en baş faktör ise kölelik sorunudur. Yani bu savaşlarda kadınların kölelik sorunu. Benim hayatlarından çok etkilendiğim kadınlar vardır. Bunlar, Nezihe Muhiddin, Suat Devriş, Nakiye Ergün ve Ulviye hanım’dır. Bu isimler meşrutiyetten sonra gündeme geliyorlar ve diyorlar ki ‘Biz doğal haklarımızı talep ediyoruz’. Kadınlar Osmanlı döneminde bir araya gelip, fikir üretiyorlar. Bu kadınlar imparatorluğun zihinsel bir dönüşüm gerçekleştiriyorlar” dedi.

Bu kadınların gerek Osmanlı döneminde gerekse cumhuriyet yıllarında verdikleri mücadeleleri örnekleriyle anlatan Yazar Övür; “Biz kadınlar olarak çok güçlü bir damardan geliyoruz. Bazen bunları unutuyoruz, kitapların sayfaları arasında kalıyor bu bilgiler. Ama bu bilgileri gün yüzüne çıkartmak gerekiyor, bu kadınları tanıyıp, büyük direnişlerine saygı duymak gerekiyor” dedi.

Programın sonunda Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Genel Koordinatörü Uğur Temel, Yazar Ayşe Övür’e plaket takdim etti.

Ayşe Övür Kimdir?
1971 İstanbul doğumlu. Ailesi Rumeli ve Kafkasya kökenlidir.
İstanbul Üniversitesi’nde Klasik Arkeoloji eğitimi alan Övür, yüksek lisansını aynı üniversitede Eskiçağ Tarihi Bölümü’nde tamamladı. Değişik kazı ve araştırma projelerinde görev aldı. Eskiçağ tarihi ve arkeoloji konularında makaleleri yayımlandı.
Lise yıllarından itibaren büyük tutkusu olan edebiyat alanında yetkinliğini geliştirmek için eğitimlere katıldı.
İspanyolca ve İnglizce bilen Övür, İstanbul’da yazarlık ve editörlük yaparak çalışmalarını sürdürmektedir.

Kitapları:
Sahra 1911 adını verdiği ilk romanı 2017’de yayımlanmıştır.
Botter Apartmanı (2019) oldukça sürükleyici, ilginç, dokunaklı ve düşündürücü bir romandır.

REKLAM ALANI-2

Yorumlar kapalı.