Kartal Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Vatan Plastik’e ait fabrikanın çevresindeki yerleşim yerlerinde bu sabah yağmurla beraber oluşan beyaz köpüklü görüntü tedirginlik yarattı.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
REKLAM ALANI-1

Sabah saatlerinde başlayan ve etkisini artıran yağmurla beraber Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Vatan Plastik fabrikasının çevresinde beyaz bir görüntü oluştuğuna dair kimi görüntüler bize ulaştı. Olayın araştırmak adına ekip arkadaşlarımız olay yerine gidip incelemelerde bulunduğunda bazı binaların camlarında ve bina girişlerinde beyaz bir tabakanın oluştuğunu, yağmur suyu giderlerinde beyaz köpüksü bir görüntü oluştuğunu gözlemledi.

Olayla ilgili olarak ekiplerimiz Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Gülcan Aydın’a ulaşıp kendisiyle beraber olay yerine gidip incelemelerde bulundu. Fabrikanın yakınındaki konutlarda oturan kimi vatandaşlar sabahın erken saatlerinde çok yoğun bir beyaz ve köpüksü görüntünün oluştuğunu belirttiler. Bütün balkonlarının, yağmur suyu giderlerinden ciddi oranda beyaz bir görüntüye büründüğünü belirterek, bu durumun kendilerini çok ciddi olarak tedirgin ettiklerini belirttiler.

Mahalle Muhtarı Gülcan Aydın ise, fabrikayla ilgili olarak zaman zaman kendilerine şikayetler geldiğini belirterek; “vatandaşlarımız burayla ilgili bizlere şikayetlerde bulunuyorlar. Bizde hemen gerek fabrika yetkililerini gerekse devletin diğer kurumlarını arayarak bilgilendirmede bulunuyoruz. Temennimiz burasıyla ilgili olarak gereken çalışmanın bir an önce yapılmasıdır. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasını istemiyoruz” dedi.

Konuyla ilgili Vatan Plastik Kalite ve Çevre Birimi yetkilisi Serap Baran ile yaptığımız görüşmede, kurum olarak kendilerinden istenilen tüm mevzuatlarını yerine getirildiğini belirtti. Serap Baran’ın gazetemize yaptığı açıklamada; “Biz Vatan Plastik olarak, köklü geçmişi olun bir fabrikayız. Devletin ve yetkili kurumların bizden isteği tüm ölçümleri periyodik olarak yapmaktayız. Buna benzer şikayetler olduğunda da bütün birimlerimiz hemen harekete geçip bir eksiklik varsa hemen bu eksiklik gideriliyor. Cumhuriyet Mahallesi’ndeki fabrikamızla ilgili en büyük sıkıntımız yerleşim yerleriyle iç içe olması. Vatandaşlar haklı olarak tedirginlik yaşıyor olabilirler. Ama biz çevreye karşı duyarlılığımız ve Devletin istediği tüm mevzuatları harfiyen yerine getiriyoruz. Periyodik olarak gelinip ölçümler yapılıyor. Bizden ekstra istenen bir şey olursa bunlar hemen yerine getiriliyor. Yani vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Kanunlara aykırı bir durum kesinlikle söz konusu olamaz. Hatta bizlerden istenilen gerekli mevzuatları yapmamıza rağmen böyle durumlarda oluşan ekstra şeylerde sırf vatandaşlarımızın sağlığı ve içinin rahat olması için yüksek miktarda ödemeler yaparak ekstra ölçümler yapıp devlet kurumlarına iletiyoruz” dedi.

Ayrıca konuyla ilgili Kartal Belediyesi Çevre Müdürlüğü ile görüştüğümüzde, konuyla ilgili kendilerinde şikayetler geldiğini, fabrika yetkililerini arayıp durumu bildirildiğini söyledi. Sorunun yağan yağmurdan kaynaklı olarak ekstra bir durum olduğunu fabrika yetkililerin zaten hemen olaya müdahale ettiklerini belirtti. Bu konunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğünün yetkisi dahilinde olduğu da sözlerine ekledi.

Çevre Bakanlığı Çevre Denetim Müdürlüğü yetkililerine ulaşan ekiplerimiz, olayla ilgili kendi sistemlerine herhangi bir şikayetin düşmediğini belirterek; “Konuyla ilgili bir şikayet düştüğünde yetkili birimlerimiz hemen müdahale edip gerekli önlemlerini almaktadır” dedi.

VATANDAŞDAN GELEN GÖRÜNTÜLER

REKLAM ALANI-2

Yorumlar kapalı.