Uğur Mumcu Mahallesi ile Kadıköy arasında sefer yapan 21U otobüs hattının seferlerinin İBB Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü tarafından kaldırılmasına tepkiler devam ediyor. Mahalle sakinleri 21U hattının kaldırılmasıyla mağdur olduklarını belirterek, hattın tekrar seferlere başlamasını istiyor.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
REKLAM ALANI-1

İBB Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UTK) kararı ile 11 Ocak 2021 tarihinde seferlerine son verilen 21U hattı Uğur Mumcu Mahallesi ile birlikte Kartal’ın 6 mahallesinin ulaşım ihtiyacını karşılıyordu. 21U hattının yerine ise metro ve Marmaray’a ulaşım sağlayan KM35 (Kartal-Cevizli) numaralı hattın konulmasının ihtiyacı karşılamadığını belirten mahalle sakinleri, bu karardan vazgeçilmesini istiyorlar.

Mahallede faaliyetlerini yürüten Uğur Mumcu Kültür ve Dayanışma Derneği (UMDER) ise, mahalle sakinlerinden gelen talepler doğrultusunda imza kampanyası başlattı. Bölgedeki muhtarlıklarında destek verdiği imza kampanyası ile toplanan imzalar İBB Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’ne iletilerek 21U hattının tekrar seferlere başlanması talep edilecek.

Bizde Haber Kartal olarak, UMDER yöneticileri, Muhtar Soner Eker ve mahalle sakinlerine 21U hattının neden tekrar istenildiği sorduk.

21U TEKRAR SEFERLERİNE BAŞLAMALIDIR!

Hattın yeniden seferlere başlatılması için imza kampanyası başlatan UMDER’in Başkanı Hasan Yıldan yaptığı açıklamada; “Biz mahallemize hizmet veren fakat kaldırılan 21U hattının tekrar seferlerine başlamasını istiyoruz. Kampanyamızı da bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz. Genel olarak gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gerek Kartal Belediyesi’nin vermiş olduğu hizmetlerden memnunuz. Bu zor koşullarda iyi hizmetler vermek için uğraştıklarını biliyoruz. Ama bir süredir kaldırılan 21U hattı nedeniyle mahalle halkımız biraz mağduriyet yaşadı. Bu hattı kullanan özellikle yaşlı ve engelli vatandaşlarımız, çok rahat bir şekilde ulaşımlarını gerçekleştirebiliyordu. Bu hat sadece bizim mahallemize değil aynı zamanda Yakacık ve Soğanlık’taki vatandaşlarımıza da hizmet veriyordu. Bunun kaldırılmasından sonra mahalle sakinlerimiz bizden tekrar bu hattın açılması için kampanya başlatmamızı talep ettiler. Bizde mahallelilerimizin bu haklı talepleri doğrultusunda imza toplayıp, bunları gerekli mercilere ulaştırıp 21U hattının tekrar hizmet vermesini talep edeceğiz. Ayrıca bu hattın yerine konulan Metro ile entegre hatları kullanmak özellikle yaşlı ve engelli vatandaşlarımız açısından sıkıntılara neden oluyor. Metro’ya inip binmekte sıkıntılar yaşıyorlar, zaman açısından büyük kayıplar yaşıyorlar. Bütün bunlardan dolayı çok rahat kullanabildikleri 21U hattı tekrar bu mahallede seferlerine başlamalıdır. Ayrıca biz bu kampanyamızı muhtarımıza ilettikten sonra, oda muhtarlık binası önünde bir stant açarak destek vereceğini belirtti. Bizde muhtarımızın bu desteğinden dolayı sizlerin aracılığıyla bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bizim tek amacımız vatandaşlarımızın talebi doğrultusunda 21U hattının tekrar mahallemizde hizmet vermesidir. Umarım bizim sesimizi duyar ve olumlu cevap verirler” dedi.

SESİMİZ ÇIĞ GİBİ BÜYÜMEYE BAŞLADI

SONER EKER (Uğur Mumcu Mahallesi Muhtarı): “Uzun zamandır sosyal medya üzerinden vatandaşlarımızın ciddi bir istek ve talebi var. Mahalle sakinlerimiz özellikle 65 yaş üste ve engelliler için konunun ciddi anlamda ihtiyaç olduğunu vurguladılar. UMDER ile başlatılan imza kampanyası çok güzel bir şekilde ilerliyor. Bundan dolayı UMDER yönetimine teşekkür ederim. 21U bizim mahallemizle birlikte 6 mahallenin içinden geçen bir hat. Bundan dolayı Yakacık Yeni Mahalle Muhtarlığı, Gümüşpınar Mahalle Muhtarlığı, Soğanlık Orta Mahalle ve Soğanlık Yeni Mahalle Muhtarlıkları da imza kampanyasına destek oldular. Sesimiz çığ gibi büyümeye başladı. Bu çabaların daha ciddi bir şekilde dikkate alınacağını ve ilerleyen günlerde iyi bir şekilde sonuçlanacağını ümit ediyorum. Biz üç gündür bu kampanyaya destek oluyoruz. Bunun dışında UMDER’in binalarda yaptığı çalışmalar, diğer mahallelerden gelecek destekle tahmini olarak 20 bin imzanın toplanacağını düşünüyorum”

21U BENİM ELİM AYAĞIMDI

MÜCALLE DEDE (Mahalle Sakini): 13 yıldır bu mahalle de ikamet ediyorum. Ben hem ağır engelli hem de kanser hastasıyım. Hastaneye giderken 21U benim elim ayağımdı. Minibüsler bizleri almıyor, aldıkları zamanlarda da sürekli sıkıntılar çekiyoruz. Metro ile gitmek istesek, merdivenler sıkıntı, asansörler çoğu zaman çalışmıyor. Bizim ihtiyaçlarımızı karşılamamız için 21U’dan başka çaremiz yok. Belki başkaları zorda olsa bir çözüm bulabiliyordur ama bizler engelli olarak nasıl bir çözüm bulalım. Biz 21U’yu istiyoruz.

HAYDAR ERDOĞAN (UMDER Üyesi): “Burada dile getirmek istediğimiz olay, daha önce hizmet veren 21U hattının kaldırılmasından sonra Metro ile entegre hatların bu hizmetleri karşılamadığı görülmüştür. Bundan dolayı vatandaşlarımızın yoğun istemi doğrultusunda bu hattın tekrar seferlerine başlaması için bir imza kampanyası başlatılması kararı almış bulunmaktayız. Burada belediyenin çalışmalarından dolayı herhangi bir rahatsızlık söz konusu değildir. Mahalle sakinlerinin taleplerini doğrultusunda toplanan imzaları UMDER olarak belediyeye iletip, hattın tekrar açılmasını talep edeceğiz. Ayrıca Metro ile entegre hatlar yine devam edebilir. Ama 21U hattının sefer sayıları belki azaltılarak yine sefer yapmaları şeklinde bu sorunlar ortadan kalkabilir”

İBRAHİM BOZDOĞAN (İYİ Parti Mahalle Başkanı): Mahallemizde genelde emekliler ikamet etmektedir. Bu vatandaşlarımız ise aktarma hatları kullanarak Metro’da indi-bindi yapamıyorlar. Bundan dolayı biz 21U hattının tekrar seferlerine başlamasını istiyoruz.

VEYSEL ÇOLAK (UMDER Üyesi): “Mahalle sakinlerinin kaldırılan 21U hattının tekrar geri gelmesi için UMDER’e iletilen taleplerine bizlerde şahit olduk. Sonrasında buradaki arkadaşlarda konuyu yetkili kurumlara iletmek için böyle bir kampanya yapmayı uygun buldular. Metro ile entegre olan hatlar maalesef tam amacına ulaşamadı. Sonuç olarak hattın tekrar hizmet vermesi için, toplanan imzaları İETT Planlama Daire Başkanlığı’na ulaştıracağız. Bizler bu haklı taleplerin yetkili mercilerin dikkate alacağını umut ediyoruz”

MUSA (Emekli Öğretmen-Mahalle Sakini): 23 yıldır bu mahallede ikamet ediyorum. 21U hattı hem buradan hem Kadıköy’den dolu gidip dolu gelen bir hat. Yani yolcusu bol olan bir hat. İşine giden veya başka ulaşım için kullanılan bu hattın neden kaldırıldığı anlamış değilim. Yani yolcusu olmadığı için kaldırılsa bunu anlayışla karşılarız. Ama sürekli yolcusu olan bir hattın kaldırılmasına anlam veremiyorum. Eğer amaç vatandaşa hizmet ekmek ise tüm mahalleli olarak bu hattın yeniden seferlerine başlamasını istiyoruz.

NEBEHAT BOYACIOĞLU (Mahalle Sakini): 21U hattının neden kaldırıldığı bir türlü anlamış değilim. Biz bu hattı sürekli kullanıyorduk, ama niçin kaldırıldı bir anlam veremedik. Entegre hatlar da olsun 21U’da olsun. Çünkü 21U direk binip gidebileceğimiz bir hat.

VEDAT TELLİOĞLU (Mahalle Sakini): 21U hattını kaldıracaklarına minibüsleri kaldırsınlar. Burası metroya çok uzak. Bundan dolayı mahalleli olarak çok mağdur durumdayız. Bir an önce tekrar seferlerin başlamasını talep ediyoruz.

PAKİZE ÇETİN (Mahalle Sakini): Öz Barbaros Sitesi’nde oturuyorum. Senelerdir hizmet veren 21U neden kaldırıldı anlamış değilim. Defalarca yetkililere müracaat ettik ama bir sonuç alamadık. Minibüsler çok kalabalık olduğu için tercih etmiyoruz. Bundan dolayı 21U hattının tekrar sefere başlatılmasını istiyoruz.

SEMİHA POSTACI (Mahalle Sakini): Oylumkent Sitesi’nde oturuyorum. Biz yaşlı insanlarız, neden kaldırdılar anlamış değilim. Kapının önünde binip kapının önünde iniyorduk. Metro’ya binip inerken bizim halimiz mi var. Biz hattımızın tekrar geri gelmesini istiyoruz.

REKLAM ALANI-2

Yorumlar kapalı.