Sürgün edilen Çerkezler Kartal’da anıldı

157 yıl önce yurtlarından sürgün edilen Çerkezler Kartal’da gerçekleştirilen törenle anıldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
REKLAM ALANI-1

Kartal Belediyesi ve Kafkas Dernekler Federasyonu’nun ortaklaşa gerçekleştirdiği etkinliğe, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Adem Uçar, Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Ümit Dinçer, Başkan Yardımcısı Ünal Uluçay ve vatandaşlar katıldı.

Kafkasya’daki yurtlarından 157 yıl önce zorla göç ettirilen Çerkez’lerin sürgün edilmesin yıl dönümündeki etkinlikte duygulu anlar yaşandı. Kartal Dragos Su Sporları İskelesi yanında bulunan ve heykeltraş Arslan Gualgoshe tarafından yapılan ‘Hayat Ağacı’ isimli sürgün anıtının önünde gerçekleştirilen törende konuşan Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Ümit Dinçer; “Değerli dostlar, bugün bizi yalnız bırakmadınız. Bu coğrafya aslında insani acıların, trajedilerin coğrafyasıdır. Bu itibarla bizimle birlikte bu acıyı yaşayan, acımızı paylaşan herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Adem Uçar ise yaptığı konuşmada, “Büyük Çerkes Sürgünü’nün 157. yılında siz dostlarımızla birlikteyiz. Bizler Kartal Belediyesi olarak, öz vatanları Kuzey Kafkasya bölgesinden sürülen Çerkeslere karşı tarihte yapılmış en büyük insanlık suçunu dile getirmeye devam edeceğiz. Çerkez Soykırımı’nın gelecek nesillerce bilinmesi ve hatırlanması için anmaya devam edeceğiz. Tüm insanlığın gözleri önünde gerçekleşen Büyük Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın insanlık adına bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, hayatını kaybedenleri saygı ve rahmetle anıyorum.” diye konuştu.

REKLAM ALANI-2

Yorumlar kapalı.