Uğur Mumcu Mahallesi Muhtarı Soner Eker; “Kartal hepimizin. Güzel hizmetler yapmalıyız”

Haber Kartal olarak, mahalle muhtarlarımızın görüşlerini kamuoyuna aktarmaya devam ediyoruz. Kartal ilçesindeki muhtarları ziyaret edip onların görüş ve önerilerini sizlerle paylaşıyoruz. Bu haftaki konuğumuz nüfus yoğunluğu bakımından Kartal’ın 2. En büyük mahallelerinden Uğur Mumcu Mahallesi Muhtarı Soner Eker.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
REKLAM ALANI-1

Haber Kartal: Sayın muhtarım sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Soner Eker: 1972 Tunceli Çemişgezek doğumluyum. 3 çocuk babasıyım. 2009’da girmiş seçimlerden bu tarihe kadar 3 dönemdir mahalle muhtarıyım.

Haber Kartal: Ne zamandır Uğur Mumcu Mahallesi’nde ikamet ediyorsunuz?
Soner Eker: 1993 yılından itibaren Uğur Mumcu Mahallesinde ikamet etmekteyim.

Haber Kartal: 3 dönemdir muhtarlık görevini yürütüyorsunuz. Dönüp arkaya baktığınız da nelere gerçekleştirdiniz? Yapmak isteyip yapamadığınız projeleriniz kaldı mı?
Soner Eker: Göreve geldiğimde, mahallemizle ilgili atıl durumda olan alanlar vardı. Bu alanları bir kısmını Büyükşehir’e bir kısmını Kartal Belediyesi’ne park yaptırarak mahallemize kazandırdık. İnşaatı yarım kalan camilerimiz vardı. Gerekli kurumlarla işbirliği içerisinde olarak bu camilerimizin yapımında büyük rol oynadık. Bunların dışında yapılmayan işlemlerimiz var ama onlarda bitme aşamasında.

KARTAL’IN EN KALABALIK 2’Cİ MAHALLESİ

Haber Kartal: Nüfus yoğunluğu olarak büyük bir mahallesiniz. Muhtarlık hizmetlerini sunarken bunun zorluğunu yaşıyor musunuz?
Soner Eker: Nüfus sayısı açısından Hürriyet Mahallesinden sonra Kartal’ın 2’inci mahallesiyiz. Seçmen sayısı olarak en yüksek seçmene sahibiz. 1984 yılında çıkartılan 775 gecekonduyu önleme kanunu çerçevesinde Kartal’da yapılan ilk mahalle olma özelliğini taşıyoruz. Gümüşpınar’dan ayrılan bir mahalleyiz. Cadde ve sokakları geniş, düzenli bir planlama ile inşa edilmiş bir mahalleye sahibiz. Hizmetleri sunma anlamında ise, bizim bir sloganımız var, “Gönül vermedikçe, gönül bulamazsınız”. Bu inançla çalışmalarımı sürdürüyorum. 2009’da göreve geldiğimde kullanmış olduğum kartvizitlerimde 7/24 hizmetinizdeyim diye yazmışımdır. Bu birazda gönül işi. Evet zorlukları var. İnsanlara çözüm odaklı yol göstermeyi Rabbim bize nasip etti. Bende bu durumdan hiçbir zaman rahatsız olmadım. Bu inançla görevimi en iyi bir şekilde sürdürmenin gayreti içindeyim.

ÇÖPLÜK ALANININ TEMİZLENİP YURT YAPILMASINI İSTİYORUZ

Haber Kartal: Uğur Mumcu Mahallesi’nin çöplük üzerine kurulduğuna dair bir algı var. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Soner Eker: Mahallemizin Samandıra Caddesi üzerinde kurulmuş 100 dönümlük bir alan üzerinde sosyal bir tesisimiz var. O alan 1980 yılında kapatılmış bir çöplük alanı. Kapatılmasına rağmen kaçak olarak hafriyat ve çöp dökülmeler devam etmiş. Daha sonra Ümraniye’deki çöplük patladıktan sonra bu alanda fizibilite çalışmaları yapılarak, çöplüğün altına borular yerleştirilip toplanan metan gazı belirli periyotlarla yakılması gerçekleşmiş. Şu an itibariyle bitmiş durumda diyebiliriz. Eskiden çok gür yanardı, şu an hiç yanmıyor. Metan gazı da bitti. O bölgeyle ilgili olarak bizim Büyükşehir Belediyesi’ne sunduğumuz bir çalışmamız var. İBB Başkanı sayın Ekrem İmamoğlu’nun üniversite öğrencilerine yurt yapma vaadi vardı. Bizde buradaki artık tehlike arz etmeyen çöplüğün tümden tahliye edilip ve o alanın bir bölümüne yurt yapılmasını geriye kalan alanında sosyal tesis olarak devam etmesini için Büyükşehir’e müracaatta bulunduk. Bilindiği üzere artık çöplükleri enerjiye dönüştürülebiliyor. Bunu bizim Büyükşehir Belediyemiz ’de gerçekleştirebiliyor. O çöplüğün bir yandan enerjiye dönüştürülmesi gerçekleştirilip bir yandan yurt için çalışmalar yapılırsa, en iyi hizmeti yapmış olacağız.

Haber Kartal: 1 yılı aşkın bir süredir Pandemiyle mücadele ediyoruz. Mahalleniz bu süreçten, esnaf ve vatandaşlar olarak nasıl etkilendi?
Soner Eker: 2020 yılının mart ayının başında pandemi süreci başlamıştı. O tarihten günden itibaren kurmuş olduğumuz bir ekibimiz var. Sosyal medya ağı üzerinden çalışıyoruz bu ekiple. O platformlarda İlk önce yerel esnafımızın duyurularını yaptık. Buradaki amacımız hem esnafımız işyerini kapatıp mağdur olmasın hem de vatandaşlarımızın evinde kalarak güven içinde olsun. Mahalle sakinlerimize telefon üzerinden bu esnafımızın bilgelerini gönderdik. Esnafı korumak adına iyi bir çalışma oldu. Mahalle sakinleriyle ilgili olarak ise Mart ayının başından itibaren ihtiyaç sahiplerinin kayıtlarını tutmaya başladık. Bu ihtiyaçları da gerek muhtarlık olarak gerekse kurmuş olduğumuz organizasyonda yer alan Cami ve Cem Evi yetkilileriyle birlikte, hayırseverlerimizin de desteğiyle erzak ve nakdi yardım desteğinde bulunduk. Ayrıca hastalığa yakalanmış vatandaşlarımızın bize ulaştıktan sonra ihtiyaçlarını teminini gerçekleştirip kendimiz götürüp teslim ettik. Bunun dışında hastane, ulaşım anlamındaki zorlukların giderilmesi için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Ayrıca Kaymakamlık bünyesindeki Vefa Sosyal Grubu da gerekli çalışmalarını gerçekleştirdi. Mahallede bir eksikliğin olmaması için, Vefa Sosyal Grubu’nun veya Kartal Belediyesi Sosyal İşlerinin yetişemediği yerlerde biz devreye girerek kimsenin mağdur olmamasını sağladık. Sonuçları güzel oldu. Tabi mahallemizde hastalık sonucu vefat eden veya ağır atlatan büyüklerimiz, kardeşlerimiz oldu. Vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum, hasta olanlara ise şifa diliyorum. Hamdolsun gerek esnafımız gerekse mahalle sakinlerimiz gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan gayet memnun kaldılar.

ESNAF VE VATANDAŞIMIZI BULUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ

Haber Kartal: Muhtarım sosyal medyayı iyi kullandığınız biliyoruz. Bu doğrultuda Esnaf tanıtım Sitesi kurdunuz. Bu projeleriniz devam ediyor mu? Buna benzer çalışmalarınız var mı?
Soner Eker: Son kapanma sürecinde sosyal medya hesaplarında güncelleme yaparak, esnaf ve vatandaşlarımızın buluşmasını sağlıyoruz. Gerek internet sitemiz gerekse sosyal medya hesaplarımız aktif durumdalar ve güncellemeleri sürekli yapılıyor. Bu sayfalar üzerinden esnafımıza gerekli desteği sağlamaya çalışıyoruz.

Haber Kartal: İlçe belediyesinin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz. Yeterli mi sizce?
Soner Eker: Şu anda mahallemizde çalışması devam eden meydan projesi var. Tabi malum sıkıntılar var, olumsuz bazı mevzuatlar oluyor. Bunlardan doğal olarak ilçe belediyesi de etkileniyor. Şu anda meydan projesi bitme aşamasına gelmedi ama epey bir yol alındı. Bu proje bizim için çok önemli. Çünkü orada katlı otopark olacak ve mahallemizin pazarı haftada bir gün orada hizmet verecek. Bunun dışında gerek yol yapım, gerek park bahçeler, gerek temizlik işleri gerekse zabıtamız olsun yani bize doğrudan hizmet eden birimler anlamında söylüyorum bir sıkıntı yaşamadık. Koordineli olarak iyi çalışıyoruz.

21 U HATTININ İPTALİ 6 MAHALLEYİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Haber Kartal: Kalabalık bir mahallesiniz. Ulaşım anlamında sıkıntı yaşanıyor mu?
Soner Eker: Uğur Mumcu’dan Kadıköy’e giden 21U hattı iptal edildi. Bu hattın iptal edilmesi bizimle birlikte, Yakacık’ta Çarşı Mahallesi ve Yeni Mahalle, Soğanlık’ta Orta Mahalle, Gümüşpınar Mahallesi ve Yeni Mahalleyi etkiledi. Bu hattan hizmet alan 6 mahalle muhtarları tekrar hattın açılması noktasında imza toplayıp Büyükşehir’e gönderdik. Fakat bunu UKOME kararıyla alındığı için yani UKOME’nin aldığı kararı Büyükşehir uyguladığı için olumsuz bir dönüş gerçekleşti. Bize sunulan gerekçe ise, trafik yoğunluğunu azaltmak, insan sirkülasyonunu Metro-Marmaray’a yönlendirmek. Pek tabiki Büyükşehir’imiz bu konuda tasarruf yapma hakkına sahiptir. Zaten pandemi süreci var, ayrıca bunlara belli bir zaman sonra alışmamız gerekiyor. Metropol kentlerinde yaşıyorsak Metro ve Marmaray gibi ulaşım ağının tercih edilmesi gerekiyor. Bizimle beraber 6 mahalle hat iptalinden mağdur oldu ama entegre hatlarla büyükşehir bunu diri tutmaya çalışıyor. Hattın tekrar hizmet vermesi için vatandaşlarımızdan şimdiye kadar büyük bir talep vardı. Son dilekçemize de olumsuz cevap verilmesinden sonra yapacak bir şeyimiz kalmadı. Tabi sadece bizim hattımız iptal edilmedi. Bizimle beraber kartal da 4 hat iptal edildi. Pendik’te 4 hat iptal edildi. Maltepe’de 4 hat iptal edildi. Bizim bu saatten sonra yapacak bir şeyimiz yok, sadece almış olduğu kararlarla inşallah muvaffak olurlar diye temennide bulunmamız gerekiyor.

Haber Kartal: Mahalleniz ormanla iç içe olmasından dolayı sokak hayvanlarının yoğun olduğu bir bölge. Bundan nasıl etkileniyorsunuz?
Soner Eker: Bize sınırı olan Aydos Ormanı 4 tane ilçe belediyesine sınır olan bir orman. Bu ormanda yaşayan veya getirip burada terk edilen hayvanlar aç kalınca doğal olarak en yakın yerleşim yerine ilerliyorlar. Sokak hayvanları kokuya duyarlı olduklarından ne taraftan bir koku gelirse o yöne doğru ilerler ki aç karınlarını doyursunlar. Bizdeki durum şu. Aydos Ormanı’na çılan 5 kapı bizim mahallemizin sınırları içerisinde ve bu bölgelerde aşırı derecede mangal yapılan alanlar var. Aç kalan hayvanlar karınlarını doyurmak için bu alanlara geliyor, tabi orada bulunan köpekler tarafından tepki görünce bu seferde mahalleye doğru iniyorlar. Bizde bununla ilgili olarak sokak hayvanlarını koruma kollamak için bir ekip oluşturduk. Bu ekibimiz sürekli olarak bu hayvanlarının mama ve su ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca Aydos Ormanında yaşayan sokak hayvanları içinde mama bırakılmaktadır. Yaralanan hayvanları bazen kendi imkanlarımızla bazen belediyenin veterinerlik ekipleriyle sağlığına kavuşturmaya çalışıyoruz. Bizim yaralı hayvanlar için açmış olduğumuz kulübelerimiz var. Sağlıklarına kavuşana kadar bu hayvanlarımızı burada muhafaza ediyoruz. Onlar da bir can, onlarında yaşama özgürlükleri var. Bu anlamda çalışmalarımız iyi bir şekilde ilerliyor.

Haber Kartal: Mahalleniz kalabalık olduğunda eğitim ve ibadethaneleriniz yeterli geliyor mu?
Soner Eker: Mahallemizde 2 ortaokul, 4 lise, 2 ilkokul bulunuyor. Bunun dışında mahallemizde 2 tane okul alanı bulunmakta. Bu okul alanlarını önümüzdeki yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlü ile istişare ederik açılması konusunda elimizden gelen desteği sağlayacağız. Bu kurumlarımız şu an için yeterli olabilir ama ilerleyen yıllarda yeterli olmayacaktır.

Haber Kartal: Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Soner Eker: Haber Kartal’a, makamımızda gelip bizimle röportaj yaptığı için çok teşekkür ederim. Sizlerin biz muhtarlar gibi ayakta kalması lazım. Sizler ve bizler vatandaşla direk iletişim içinde olan kurumlar olarak desteklenmesi gerekiyor. Çünkü sizlere büyük işler düşüyor. Bu sizlere yürekten teşekkür etmek istiyorum. Kartal hepimizin, bugün biz bu görevdeyim, yarın bir başkası buralarda olacaktır. Ama hepimizin Kartalımıza severek hizmet etmeliyiz.

REKLAM ALANI-2

Yorumlar kapalı.