Yakacık Çarşı Mahallesi Muhtarı Senem Özdemir; “Mahallemiz Kartal’ın simgesi”

Haber Kartal olarak, mahalle muhtarlarımızın sesi olmaya devam ediyoruz. Kartal ilçesindeki muhtarları ziyaret edip onların görüş ve önerilerini sizlerle paylaşıyoruz. Bu haftaki konuğumuz Yakacık Çarşı Mahallesi Muhtarı Senem Özdemir.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
REKLAM ALANI-1

Haber Kartal: Sayın muhtarım sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Senem Özdemir: Ben 1986 yılından beri Yakacık’ta ikamet ediyorum. Sivaslıyım. Bir erkek bir kız iki çocuk sahibiyim. Çocuklarımın ikisi de mühendis.

Senem hanım 31 mart seçimlerinden itibaren 3 yılı geride bıraktık. Bu süre içerisinde hedeflerinizin ne kadarını gerçekleştirebildiniz?
Senem Özdemir: Öncelikle şunu belirtmek isterim ki çok heyecanlı bir seçim süreci yaşadık. Mahallemizde 52 sene görev yapmış muhtarımla karşı karşıya geldik. Seçimde 11 aday yarıştık. Çok güzel bir seçim süreci geçirdik. Seçimlerin ardından büyük bir heyecanla göreve başladım. Tam muhtarlığa alışmışken, vatandaşlarla çok güzel bir diyalog yakalamış ve projelerimizi hayata geçirmeye başladığımız bir sürecin içine girmişken Pandemi ortaya çıktı. Doğal olarak projelerimiz yarıda kaldı. Zor şartlar altında bu süreci geçirmeye çalışıyoruz. Gerek Belediyemiz gerekse Kaymakamlığımızın destekleriyle bu süreci atlatmaya çalışıyoruz. Tabi bu yapılanlar yeterli olarak görmüyoruz. Gönül isterdi ki daha sağlıklı bir ortamda, daha normal şartlarda projelerimizi hayata geçirelim. Bu süreçte, filyasyon çalışmaları, erzak dağıtımı enerjimizin büyük bir kısmını pandemiyle mücadeleye ayırmak zorunda kaldık. Bundan dolayıdır ki projelerimizi gerçekleştirme imkanı bulamadık. Bu virüsten bir an önce ülke olarak kurtulup, tüm enerjimizi mahallemize daha güzel hizmetler vermeye harcarız.

BAYAN MUHTAR OLMANIN HEP AVANTAJLARINI YAŞADIM

Haber Kartal: Bayan muhtar olmanın avantaj veya dezavantajlarını yaşadınız mı?
Senem Özdemir: Bayan muhtar olmanın hiçbir dezavantajıyla karşılaşmadım. Avantajlarını daha çok yaşadım. Yakacık Çarşı Mahallesi yapı itibariyle çok farklı bir mahalledir. Bayan olarak vatandaşlarımız tarafından kabul gördüm ve sevildim. Uzun süredir bu mahallede olmamdan dolayı geniş bir çevreye de sahibim. Burada ki komşuluk ilişkileri halen çok sıcak olduğu için, muhtar olduktan sonra vatandaşlarımızla bir aile gibi olduk.

Haber Kartal: Sayın muhtarım mahallenizin en önemli sorunları nelerdir?
Senem Özdemir: Yakacık Çarşı Mahallesi, gerek tarihi gerek konumu itibariyle İstanbul’un en önemli mahallelerindendir. Mahallemiz İstanbul’un balkonu konumundadır. Köklü bir tarihide sahip olan mahallemiz de buna dayalı sorunlarımız var. Tarihi çeşmelerimiz, anıt ağaçlarımız, tarihi eser evlerimiz bunların başındadır.

YAKACIK BİZİM KÖYÜMÜZ GİBİYDİ!

Haber Kartal: Çok eski bir Yakacıklı olarak eski ile yenisi arasında ne gibi farklar var?
Senem Özdemir: Ben 1986 yılından beri burada ikamet etmekteyim. Yakacık eskiden bizim bir köyümüz gibiydi. Burada herkes birbirini tanıyordu. İnsanların ilişkileri sıcak ve samimiydi. Ama zaman ilerledikçe yoğun bir şekilde göç aldık, teknoloji gelişti, şartlar değişti. Ama bütün bunlara rağmen mahallemiz yine eski dokusunu tamamıyla yitirmemiş ender mahallelerdendir. Çınar ağaçlarımızla, Aydos’uyla, eğlence mekanlarıyla Yakacık Çarşı Mahallesi ayrı bir güzelliğe sahiptir. Mahallemiz Kartal’ın simgesi konumundadır.

Haber Kartal: Bir yılı aşkın bir zamandır salgınla mücadele ediyoruz. Mahalle olarak nasıl etkilendiniz. Bu süreci nasıl geçiriyorsunuz?
Senem Özdemir: Az öncede söylediğim gibi Yakacık çarşı Mahallesinde ki vatandaşlarımızla bir aile gibi olduk. Muhtarlığımız bir an bile boş kalmıyor. Vatandaşlarımız yardımlarını, desteklerini, fikirlerini bizden esirgemiyorlar. Bu süreci hep beraber dayanışma içerisinde atlatmaya çalışıyoruz. Ama mahalle olarak bizimde kayıplarımız oldu. Bu kayıplarımız bizleri derinden etkiledi ve üzdü. Ama bütün bunlara rağmen mahalle olarak bir bütün olarak çalışıp en az zararla atlatmaya çalışıyoruz. Güzel sonuçlarını da aldık.

GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİ BİZE GELSİN

Haber Kartal: Muhtarım birlik ve dayanışma duygusunun en yoğun yaşandığı Ramazan ayı içerisindeyiz. Yardımları insanlara ulaştırma anlamında zorluklar yaşadınız mı?
Senem Özdemir: Mahallemizdeki hayırseverlerimiz çok duyarlıdır. Bize yardımlarını getirdiklerinde özellikle, mahallede ki yetim, öksüz, dul yani gerçekten ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırmamızı istiyorlar. Bizlerde yardımların gerçek anlamda ihtiyacı olan insanlarımıza ulaştırmak için araştırmalarımızı yapıp gerekli kendilerine ulaştırmaya çalışıyoruz. Ama maalesef bazı vatandaşlarımız bu süreçte çokta iyi niyetle davranmıyor. İhtiyacı olmayıp ama yine talepte bulunan insanlarımız da çıkıyor. Bizi en çok üzende bu oluyor. Biz gerçekten ihtiyacı olan insanlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Bende mahallemde sürekli gezerek, komşularımızın yönlendirmeleriyle bu insanlarımıza ulaşıyoruz. Mahallemizde yardımseverlerimiz çok fazla. Pandemiden itibaren desteklerini hiç eksik etmediler. İhtiyacım olan her şeyi temin etmeye çalışıyorlar. Onlara da buradan ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Haber Kartal: Muhtarım bundan sonraki süreçte hedefleriniz nelerdir?
Senem Özdemir: Tek amacımız bu Pandemi sürecinden bir önce kurtulmak. Bunu başardığımız zaman çok güzel projelerimizi hayata geçirme imkanını bulacağız. Kadınlarımız için çok güzel projelerim var. Bizim tarihi Çınar altımız var. Tarihi itibariyle mahalle için çok önemli bir öneme sahiptir. Orada bayanlarımız için haftada bir ürünlerinin satılabildiği bir alan düzenliyorduk. Ama pandemiden dolayı artık yapamıyoruz. Ama bunu önümüzdeki süreçte ayda bir kere çarşı meydanında ‘Kadın El Emeği’ adı altında bayanlarımızın yaptığı ürünlerin satılabileceği bir projemiz olacak. Bundaki amacımız ise kadın kendi el emeğini getirip burada satarak ev ekonomisine kattı sunsun. Bun buraya vatandaşlarımızın yardım kolisi almak için gelmesi yerine, evde yaptığı patiği, el emeği ürünlerini getirmesini ve bu meydanda hep beraber satmak istiyoruz. Bu şekilde kadınlarımızın kendi işlerinin sahibi olmalarını amaçlıyorum. Kartal Belediyesi’nin sözü var bana. Bu proje için bize masa ve gerekli ekipmanları verecekler. Bizde kadınlarımızın el işlerini sergileyip satılmasını sağlayacağız. Böylece kadınlarımız kendi harçlıklarını kendileri kazanmış olacaklar.

Belediye ile diyaloglarınız nasıl?
Senem Özdemir: Kartal Belediyesi ile ilişkilerimiz çok güzel. Belediyemiz çalışmalarını beğeniyorum, mahallemiz ile ilgili sorunlarda ellerinden geldiğince sorunlarımızı çözmeye çalışıyorlar.

Haber Kartal: Muhtarım son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Senem Özdemir: Size başarılar diliyorum. Buraya kadar gelip bizim düşüncelerimizi vatandaşlarımıza ulaştırma imkanı sundunuz. Emeğinize sağlık. Başarılarınız daim olsun. Her zaman doğru haberin taraftarı olun. Çok teşekkür ederim.

REKLAM ALANI-2

Yorumlar kapalı.