Yakacık Yeni Mahallesi Muhtarı Paşa Akyıldız; “Mahallemizin en büyük sıkıntısı imar”

Haber Kartal olarak, mahalle muhtarlarımızın görüşlerini kamuoyuna aktarmaya devam ediyoruz. Kartal ilçesindeki muhtarları ziyaret edip onların görüş ve önerilerini sizlerle paylaşıyoruz. Bu haftaki konuğumuz Yakacık Yeni Mahallesi Muhtarı Paşa Akyıldız.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
REKLAM ALANI-1

Haber Kartal: Sayın muhtarım sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Paşa Akyıldız: Ben Yakacık Yeni Mahalle muhtarı Paşa Akyıldız. 1963 Kartal doğumluyum. Aslen Siirtliyim. Kartal’da büyüdüm. Yaklaşık 20-25 sene Yakacık’ta esnaflık yaptım. Emekliyim. 6 çocuk babasıyım. Burada büyüdüğüm için Yakacığı ve sorunlarını çok iyi bilen bir insanım.

En büyük sıkıntımız imar

Haber Kartal: Muhtarım seçimlerinden itibaren 3 yıl geçti. Bu süre içerisinde hedeflerinizin ne kadarını gerçekleştirebildiniz? Bundan sonraki planlarınız nelerdir?

Paşa Akyıldız: Biz yeni bir mahalle olduğumuz için eksiklerimiz çok. Özellikle imarla ilgili sıkıntılarımız var. İmarımız 0,75 oranında. Bu mahallemiz için düşük bir oran. Burada bir sokakta 1,50 oranında iken bir arka sokakta 0,75 oranında. Buda doğal olarak sıkıntı yaratmaktadır. Bunu belediye başta olmak üzere gerekli mercilerde defalarca gündeme getirdik.

Bize kentsel dönüşüm için birleşin deniliyor. Tamam birleşelim ama ortada böyle bir sorun varken, yani benim mahallemde ki bir vatandaşımın 300 metrekare arsası varken diğer sokaktaki bir vatandaşın 100 metrekare arsası var. Vatandaşlarda şunu dile getiriyorlar, yani benim zaten 100 metrekare arsam var ver 4 tane dairem bulunuyor. Ben niye birleşiyim diyorlar. Yani imarla ilgili mahalle olarak çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sorunu Büyükşehir Belediyesi de biliyor Kartal belediye başkanımız da biliyor. Bununla ilgili bir çalışma da yapılıyor ama ne boyuttadır, sonucunda ortaya ne çıkar bizde tam olarak bilemiyoruz. Umarım vatandaşımızı mağdur etmeyecek bir çözüm bulurlar. Bunun dışında mahallemizde sokaklarımız dar. Bunlarda kentsel dönüşüm gerçekleştikçe sokaklarımız genişleyecektir. Yollarımızın asfalt sorunu var. Belediye başkanımıza bütün bu sorunlarımızı ilettik ve bize denilen “2021 yılı bitimine kadar bütün sorunlarınızı gidereceğiz.”

Ben muhtar olduktan sonra iki mahalleliye birbirine bağlayan bir sokağımız kapalıydı. Bu sokağımız Kartal Belediyesi ve İBB tarafından yapıldı. Kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum. Mahallemiz ile ilgili bir sıkıntımız olduğunda Belediye Başkanıyla, ilgili müdürlüklerle görüşmeleri sağlıyoruz ve bize gereken kolaylıkları sağlıyorlar. Eksiklerimizi de zaman içerisinde gidereceğiz.

Haber Kartal: Belediye ile diyaloglarınız ne düzeyde. Sorunlarınız giderilmesi konusunda muhatap bulabiliyor musunuz?

Paşa Akyıldız: Belediye başkanımıza ulaşabiliyoruz. Bir sorunumuz olduğunda ilgileniyorlar. Bize her konuda destek olup yardımcı oluyorlar.

Haber Kartal: Belediyenin ayda bir kere muhtarlarla toplantısı oluyor. Bu toplantıların mahalleye yansıması nasıl oluyor?

Paşa Akyıldız: Belediyenin aylık olarak gerçekleştirdiği “Muhtarlar Toplantısı”nda biz sorunlarımızı gerek yazılı gerek sözlü olarak iletiyoruz. Bunlar yollarımız, kasisler, çöp kontenjanlarımız. Yani kısacası bütün muhtarlar mahallelerindeki tüm sorunları orada dile getirme imkanı buluyoruz. Orada bunlar kayda alınıp, zaman içerisinde çözüme kavuşuyor.

Her vatandaşımıza yardımda bulunmaya çalışıyoruz

Haber Kartal: Bir yılı aşkın bir zamandır salgınla mücadele ediyoruz. Mahalle olarak nasıl etkilendiniz. Bu süreci nasıl geçiriyorsunuz?

Paşa Akyıldız: Biz muhtarlar bu süreçte Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği bir sisteme entegreyiz. Korona virüsü yakalanan mahalle sakinlerimiz direk bizim sistemimize düşüyor.

Mahallemizde ise bu konuyla ilgili olarak 8 kişilik bir komisyonumuzun var. Komisyon olarak hastalığa yakalanan vatandaşımızın evine gidiyoruz. Bir ihtiyacı, bir sıkıntısı olup olmadığını öğrenip çözüme kavuşturuyoruz. Gıda yardımı olduğu zaman sosyal yardımlara bildiriyoruz, onlarda gerekeni yapıyorlar. Bunun dışında hayırsever vatandaşlarımız bağışlarda bulunuyor. Bizlerde bu hayırsever vatandaşlarımızın yardımlarını ve kendi imkanlarımızla oluşturduğumuz yardımları gerekli yerlere ulaştırıyoruz.

Bu Ramazan ayından dolayı ben kendi imkanlarımla mahallemizdeki ihtiyaç sahibi ailelere hem koli hem de kart yardımında bulundum. Yani ihtiyaç sahibi olup muhtarlığımıza gelip müracaat eden herkes yardımlardan faydalandı. Bizim dışımızda Kartal Belediyesi ve İBB’nin de yardımları oldu. Bu yardımları da ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Bize gelip ihtiyacım var diyen hiç kimseyi boş göndermedik. Bu salgından dolayı birçok vatandaşımız işsiz durumda. Ama şunu da özellikle belirtmek isterim ki bu süreçte devletimizde hiç kimseyi mağdur etmemeye çalıştı. Gerek nakdi destek olsun, gerek gıda yardımı olsun bütün imkanlarını seferber etti. Bu süreçten etkilenen her bir vatandaşımıza birçok destek sundu. Yani gerçekten ihtiyaç sahibi olupta devlete başvuran hiç kimse geri çevrilmedi.

Haber Kartal: İhtiyaç sahibi vatandaşların tespitini siz mi yapıyorsunuz?

Paşa Akyıldız: Devletin kendi yaptığı yardımlarda kendileri bunları belirliyor. Yani kimlik numarasından kimlerin işsiz olduğu, kimlerin bu yardımlara hak ettiğini devlet kendisi belirleyip yardımlarını yapıyor. Bunun dışında kendi imkanlarımız ve hayırseverlerimizin yaptığı yardımları biz muhtarlık olarak ulaştırıyoruz. Bu mahallede doğup büyüdüğümüz için kimin durumu iyi kimin kötü biliyoruz. Bu yardımları dağıtırken bunları göz önünde bulundurarak, öncelik olarak öksüz, dul, yetim, kiracı olmasına dikkat ediyoruz. Bu ölçütlere göre yardımlarımızı dağıtıyoruz.

Ama Ramazan ayında bütün bu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız hem bizden hem de devletten gerekli yardımları aldılar. Şunun altını özellikle çizmek isterim ki devletimiz bu süreci çok iyi yönetti. Sağlık anlamında olsun, yardım anlamında olsun çok iyi bir yönetim gösterdiler. Allah başımızdan eksik etmesin. Bizler için bulunmaz bir nimettir. Devlet başkanımıza buradan ayrıca teşekkür etmek istiyorum, kendilerine başarılar diliyorum.

Haber Kartal: Muhtarım bundan sonraki süreçte hedefleriniz nelerdir?

Paşa Akyıldız: Mahallemizde bizim bir kreşimiz yok. Bu konuyu belediye başkanımızla görüştük. Bunun için yerde bulduk. Bu alana hem kreş hem de sosyal tesis yapılacak. Bunun dışında çocuklarımızın eğitimi için, tüm çocuklarımızın gidip derslerini çalışabileceği, sınavlara hazırlanabileceği, etüt çalışmalarını yapabileceği bir kurum ihtiyacımız var. Bunun için de 2021 yılı içerisinde yapılacağına dair görüşmeler gerçekleştirdik. Park eksiğimiz var bunula ilgilide çalışmalar devam ediyor.

Haber Kartal: Muhtarım son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Paşa Akyıldız: Bizlere bu imkanı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Tekrar Cumhurbaşkanımıza yaptıklarından dolayı teşekkür etmek istiyorum, Allah yolunu açık etsin, Allah devletimizin başından eksik etmesin.

REKLAM ALANI-2

Yorumlar kapalı.