Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının Kerbela’da katledilmesinin yıldönümünde nedeniyle Kartal Cemevi’nde gerçekleştirilen programda duygu dolu anlar yaşandı.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
REKLAM ALANI-1

Kartal Belediyesi ve Kartal Cemevi Vakfı tarafından düzenlenen programa Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Efendi Argunşah, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Baki Aydöner, Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş, Kartal Cemevi Dedesi Celal Özer sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kartal Cemevi’nde bir araya gelen vatandaşlar ilk önce Cemevi Dedesi Celal Özer eşliğinde dualar ederek Kerbala’da şehit edilen Hz. Hüseyin ve arkadaşlarını andı. Yapılan dualarda duygulu anlar yaşayan birçok vatandaş gözyaşlarını tutamadı.

Duaların ardından, Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’inde katılımıyla oruçlar açıldı.

Daha sonra Cemevi bahçesinde Yas-ı Matem programı gerçekleştirildi. İlk olarak Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş bir konuşma yaparak, günün anlam ve önemine vurgu yaparak birlik beraberlik çağrısında buludu. Kartal Belediyesi ile birlikte yıllardır Yası-ı Muharrem anma programları gerçekleştirdiklerini dile getiren Sarıtaş, Kartal Belediyesi’ne ve Başkan Gökhan Yüksel’e desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Selami Sarıtaş’ın ardından Kerbela’da yaşanan acıların unutulmayacağını söyleyerek konuşmasına başlayan Kartal Cemevi Dedesi Celal Özer de “Olay vardır akşama kadar unutulur, olay vardır üzerinden asırlar geçer yine de unutulmaz, taze bir yara gibi durmadan kaynar acısı, nesiller boyu insanların kalbine dolar. Kerbela olayı da böyledir, Allah korkusunu vicdanında taşıyan insanlar, müminler, kıyamete kadar Hüseyin’in sevgisini göğsünden, tıraba düşene kadar bırakmayacak, bırakmamalı” şeklinde konuştu.

Son olarak kürsüye çıkarak bir konuşma gerçekleştiren Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, “Hazreti Hüseyin ve Kerbela şehitlerini rahmetle ve minnetle anıyorum. Allah gani gani rahmet eylesin. Bu süreçte tutulan oruçlar, yaptığınız ibadetler kabul ve makbul olsun. Acı ve gözyaşını anlamak lazım. O günün Yezidleri dünyamızda hala varlar. Ama onlar anılmıyor, zulme direnen Hz. Hüseyin, Ehlibeyt ve yol arkadaşları anılıyor. Dolayısıyla bizler iyilik yapmaya ve iyinin yanında olmaya devam edeceğiz.

O gün o zulme dur diyenler, üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen bugün hala anılıyor, o uğurda gözyaşı ve acı çekiliyorsa bunun kıymetini ve bilincini gözden geçirip, iyiliği her zaman var etmemiz gerekiyor. Akıtılan gözyaşı, tutulan oruçlar, bu matem inşallah iyiliğe, güzelliğe, dostluğa, kardeşliğe, birliğe vesile olur. Allah Eyvallah” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Cemevi Zakiri Can Şahin ve Türk Halk Müziği sanatçısı Cengiz Özkan, Yas-ı Matem’in ve Muharrem Ayı’nın 10. günü nedeniyle mersiye ve deyişler seslendirdiler.

REKLAM ALANI-2

Yorumlar kapalı.