Depresyon ilaçlarından daha faydalı eğitim!

Maltepe Belediyesi tarafından kurulan Başıbüyük Kadın Danışma ve Sosyal Yaşam Merkezi, mahalle kadınlarının yaşamlarını değiştiriyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
REKLAM ALANI-1

Başıbüyük Kadın Danışma ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliklerde kadınlar, yapılan çalışmalardan oldukça memnun. Geçtiğimiz günlerde ilk yardım eğitimi alan Serpil Şimşek, “Hepimiz çocuklarımıza anne, baba, doktor, aşçıyız” derken, aldığı kursların depresyon ilaçlarından daha faydalı olduğuna dikkat çekti

Her geçen gün kadınların hayatına farklı pencereler açılan merkezde bu kez ilk yardım eğitimi verildi. Başıbüyük Kadın Danışma ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde okuma yazma, iğne oyası, makrome, dikiş, örgü gibi meslek edindirme kurslarının yanı sıra geri dönüşüm, aile içi şiddet, hijyen eğitimi, ilk yardım gibi farklı başlıklarda da eğitimler veriliyor. Ayrıca psikologların da katılımıyla dersler düzenleniyor.

‘İLK YARDIMIN ABC’SİNİ ÖĞRETİYORUZ’

Başıbüyük Kadın Danışma ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde 8-9 Temmuz tarihlerinde düzenlenen ilk yardım eğitimini Maltepe Belediyesi Hastane Müdürlüğü’nde görevli Hemşire Ömür Güden verdi. Eğitimin amacının kadınların kullanabilecekleri acil müdahale tekniklerini öğrenmeleri olduğunu belirten Güden, derslerde yabancı cisim çıkarma, büyüklerde ve çocuklarda temel yaşam desteği, acil tedavi ve ilk yardım arasındaki farklar, 112 arandığında neler yapılmalı gibi konuları işlediklerini, yaşam kurtarma zincirini gösterdiklerini anlattı. “İlk yardımın ABC’si”ni öğretmeye çalıştıklarını aktaran Güden, ilk gün verdiği iki saatlik eğitimin sonunda eğitime katılan kadınların sorularını da cevaplayarak yardımcı oldu.

‘İLAÇLARDAN DAHA ETKİLİ OLDU’

Eğitime katılan Başıbüyük semti sakini Serpil Şimşek, “Biz ev hanımları, herkesin bildiği gibi evlatlarımıza hem anne, hem baba, hem doktor, hem aşçı, her şey oluyoruz. Anneyiz çünkü. İlk yardım olarak ne yapabiliriz? Bunu anlamaya çalışıyoruz” dedi. Çocukların başlarına yanma, böcek ısırığı, boğazına cisim kaçma gibi birçok şey gelebildiğine dikkat çeken Şimşek, “Başıbüyük Kadın Danışma ve Sosyal Yaşam Merkezi’nin diğer kurslarına da katılıyorum.

Daha önceleri psikolojik destek alıyordum. Doktorlarım bana kurslara katılmamı önermişti. Ben de onların önerisiyle burada kurslara katıldım. Ve gerçekten ilaçlardan daha etkili oldu diyebilirim. Çünkü kadınların bir şeyler yapması, insanın kendisinin bir şeyler üretmesi, insanı rahatlatıyor. Evde kaldığımızda dizi izliyoruz. Kendi kendimize kurup düşünüyoruz, geçmişe dönüyoruz. Buraya geldiğinizde o ana dair, geleceğe dair, her şekilde kendiniz geliştiriyorsunuz” diye konuştu.

‘ANNEME YARDIM EDEMEDİM’

Bir diğer katılımcı Saliha Oruk ise, annesini kalp krizinden kaybettiğini, gizli kalp hastalığı olduğunu ve bunu zamanında bilemediklerini anlattı. Oruk, “Bu durumu bilseydim, ona yardım ederdim. Kusması vardı ve nasıl durduracağımı bilmiyordum. Yardım edemediğim için kendimi kötü hissettim” dedi. Oruk, Başıbüyük Kadın Danışma ve Sosyal Yaşam Merkezi’ne geldiği zamanlarda kendisini daha iyi hissettiğini söyledi.

REKLAM ALANI-2

Yorumlar kapalı.