İstasyon’un bu sayı ki durağı Can Yücel

Maltepe belediyesi tarafından yayımlanan İstasyon Dergisi’nin bu sayıdaki konuğu Can Yücel oldu. Dergide Ulaş Geroğlu, Ataol Behramoğlu, Nazım Alpman ve Zeynep Oral, Can Yücel’i yazdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
REKLAM ALANI-1

‘İstasyon Kavuşmayı Sever’ sloganıyla Maltepe Belediyesi tarafından yayımlanan edebiyat yayını ‘İstasyon Dergi’ Ağustos sayısı yayımlandı. Derginin on birinci sayısında kapak Türk edebiyatının usta ismi Can Yücel’e ayrıldı.

Maltepe Belediyesi’nin aylık kültür, sanat ve edebiyat yayını ‘İstasyon Dergi’nin ağustos ayı sayısı yayımlandı. ‘İstasyon Kavuşmayı Sever’ sloganıyla yola çıkılan derginin on birinci sayısında kapak bölümü Türk edebiyatının usta ismi Can Yücel’e ayrıldı. Kapakta Can Yücel, babası eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve Can Yücel’in eşi Güler Yücel çizimiyle okurlar selamlandı. Can Yücel’in ölümünün 22. yıldönümünde usta şair ve yazar Ataol Behramoğlu “Can Yücel Şiiri” başlıklı yazısıyla büyük ustanın şiirinin gücünü, özelliklerini ve ana dokusunu paylaştı. Gazeteci-yazar Nazım Alpman “Can Yücel’in Büyük Aşkı: Güler Yücel”, gazeteci-yazar Zeynep Oral “Can Yücel” isimli yazısında Yücel’in şiirini ve yaşam öyküsünü yazdı. İstasyon Dergi Genel Yayın Yönetmeni Ulaş Geroğlu, “Şiirde Buluşmak ‘Can’dan Yaşamak” isimli yazıyı kaleme aldı. Can Yücel’in babası Hasan Ali Yücel için kaleme aldığı dizeler derginin sayfalarında okurları ile buluştu.

BAŞKAN KILIÇ’TAN ZAFER BAYRAMI YAZISI

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında Dumlupınar’da 30 Ağustos 1922’de kazanılan Zafer Bayramı’nın 99.yıl dönümü nedeniyle Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç “Zafer Yolu Durakları”, çağdaş Tük edebiyatının ünlü yazarlarından Ayşe Kulin, “Atatürk, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Ötesi”, televizyon ve radyo programcısı Tuna Serim “Umudun Tükendiği Yıllar” isimli yazıları yazdı.

MELEK BAYKAL’LA ÖZEL RÖPORTAJ

Gazeteci Bircan Usallı Silan, ünlü oyuncu Melek Baykal ile yaptığı “O Gerçek Bir Melek” isimli röportajla okurların karşısına çıktı. Bilge Çolak, Yeşilçam’ın tonton, al yanaklı dedesi, unutulmaz oyuncusu Nubar Terziyan’ın bilinmeyen yönlerini torunu Karin Alyanakziya ile yaptığı röportajla okurlara ulaştırdı.

İZZET ÇAPA, ‘BERGEN’İ ANLATTI

Gazeteci- yapımcı İzzet Çapa, “Yanacağını bile bile mumun etrafında dönmeye devam eden bir pervane” diye tanımladığı “Acıların Kadını” olarak anılan müzisyen ve arabesk şarkıcısı Bergen’i 32. ölüm yıl dönümünde “Bergen” başlıklı yazısında anlattı. Ünlü yazar, besteci Zülfü Livaneli “Hayata Dair”,
Gazeteci-yazar Kürşat Başar “Hiç Ölmeyecekmiş Gibi”, yazar Mario Levi “Baylan Uzun Bir Hikâyedir”, gazeteci-yazar Serhan Asker “Annesinin ‘Hayırsız Hayırlısı’ Ahmet Erhan”, yazar Yaşar Seyman “Viyana ve Tuna Nehri, Bir de Mozart” isimli yazılarıyla yer aldı. Gazeteci yazar Nebil Özgentürk, 15 Ağustos 2012’de vefat eden Müşfik Kenter’i “Müşfik Kenter’in İnsanları”, Maltepe Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Kubilay Erdelikara “Bir Garip Müşfik Kenter” isimli yazısıyla andı. Gazeteci-yazar Barış İnce, Şair Küçük İskender’in 2 ölüm yıl dönümü için “İskender’e Teşekkür ve Özür” isimli yazıyı okurlarla paylaştı. Halil İbrahim Özcan, Sabahattin Ali’yi ölümünün 73.yılında Selahattin Karabaşev ile yaptığı röportajla andı.22 Ağustos 1944’te doğan
Ayşen Gruda’nın doğum günü nedeniyle Seda Şanlı “Hayat” isimli yazıyı kaleme aldı.

NASHU MAHRUKİ İSTASYIOND EGİ İÇİN YAZDI

AKUT kurucu başkanı Nasuh Mahruki ‘Tutkularınızın Peşinden Gidin”, gazeteci-yazar Melda Davran “Dallar Yeşil Olmalı”,Ayşen Şahin “Ceylan”, Nurten Geroğlu “O Bir Şehir Ozanı”, Aylin Ünal “Ateş Böceği Yıldızları”, Ahmet Telli “Yazın Geldiğidir”, Canan Aslan “Yürümek”, Dilek Neşe Açıker “Müzelik”, Mahmut Temizyürek “Turgut Uyar İçin Bir Portre Denemesi”, Haydar Ergülen “Potpuri-1”, Elifcan Haberal “Beynimdeki Kum”, Nebahat Ayhan “Demine Devranına Aşk ile Hu!”,Deniz Özen “Gülümser”,Kenan Başaran “Fransız Balkonu”, Derya Erkenci “Bir Yaz Klişesi Rüyası” Yazar Ahmet Ümit “Günün Kuralı”, şair İlhan Berk’ten “Doğabilim” isimli şiiri paylaşıldı. Ücretsiz yayınlanan dergiye www.istasyondergi.com adresinden ulaşılabilir. Sesli dergi olarak dinlenebilir.

REKLAM ALANI-2

Yorumlar kapalı.